-
Andrea Jovell på ny post i turismorganisationen SNDMO
Marknad- och kommunikationschef Andrea Jovell på Göteborg & Co går in som vice ordförande i föreningen SNDMO, Swedish Network of Destination Management Organisations. Det är en sammanslutning av ett 40-tal städer runt om i landet med syftet att utveckla turism och besöksnäring i Sverige.
“Svensk besöksnäring går igenom en iskall omvandling när 30 år av framgång fick en rejäl kalldusch under pandemin. Nu vill vi bidra till att utveckla ännu fler hållbara reseanledningar, att upplevelserna blir längre och resandet kommer igång på allvar. Att kombinera Göteborg & Co:s uppdrag att få fler att upptäcka och välja Göteborg med att jobba tillsammans med kollegor över hela Sverige och skapa förutsättningar för en framtida stark näring är väldigt givande.” Säger Andrea.
Ett påverkansorgan för nationella besöksnäringsfrågor
Föreningen SNDMO utvecklar vår svenska besöksnäring genom att samla destinationsorganisationer och städer från Sveriges större kommuner och är en ideell icke-vinstdrivande, opolitisk organisation.
Föreningen ska fungera som ett påverkansorgan för nationella besöksnäringsfrågor mot relevanta intressenter och parter i svensk besöksnäring. Den agerar även som ett gemensamt forum för kunskapsöverföring mellan organisationer för marknadsföring och destinationsutveckling.
SNDMO har ett aktivt utbyte medlemmar emellan, bland annat som:
- dialogpartner i nationella forum som Tillväxtverket och Visit Sweden
- utvecklare och beställare av analys och statistik för besöksnäringen
- partner i samarbete med Lunds Universitet i forskningsprojekt för hållbar besöksnäring.
Runt 40 medlemmar från Ystad till Haparanda
SNDMO har runt 40 medlemmar från Ystad till Haparanda. Styrelsen består av: Helena Bovin, Uppsala; Andrea Jovell, Göteborg, Sofie Lindholm, Västerås; Fredrik Jansson, Falkenberg; Monica Risenius, Kiruna.
Andrea är sedan tidigare representant i Visit Swedens arbete med varumärket Sverige och ledamot av Svenska Institutets styrgrupp för Swedish Design Movement, det nationella exportprogrammet för svensk design.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Göteborg & Co
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Mest under Destination, Tåg, Museer/utställningar samt Stöd/insatser/utmärkelser/initiativ
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
Gräv där ni står och fokusera på det ni har, det kan vara stadskärnan, en företeelse eller ett evenemang
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Godisvarumärket BUBS har öppnat sin allra första konceptbutik, ”BUBS Sthlm”
-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. I vinter visas en utställning om hennes konstnärskap på Kalmar Slott
-
Spritmuseum ger 250 000:- till ny forskning om svensk alkoholkultur
Spritmuseum delar årligen (sedan 1998) ut stipendium för att främja forskning om svensk dryckes- och alkoholkultur
-
Göteborg kan inte låta bli, nu återuppstår namnet Göteborgskalaset
Göteborgs Kulturkalas byter namn och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset
-
First Camp fortsätter vintersatsa – förvärvar Camp Ripan i Kiruna
Fortsätter sin satsning på vinterturism
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs hotell & restaurang utanför Göteborg fortsätter att utvecklas som en av Västsverige...
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Norrbotten har nu tagit nästa steg i arbetet med att stärka länets besöksnäring. Swedish Lapland Visitors Board g...
-
-
Gästbloggare
-