-
Besöksnäringen i Dalarna nådde toppnotering 2018
Turismomsättningen i Dalarna fortsätter att öka och preliminära siffror från Resurs AB visar att besöksnäringen omsatte 7,63 miljarder kronor under 2018.
Under 2018 ökade svenska gästnätter i regionen med 3,6 %, vilket motsvarar en ökning med 152 000 gästnätter. Landskapet är fortsatt den fjärde största destinationen i Sverige, sett till kommersiella gästnätter, enligt Tillväxtverkets årsstatistik.
”Dalarna är en stark besöksdestination och stora investeringar görs av besöksnäringen för att öka kapaciteten att ta emot fler gäster. Med den här utvecklingstakten finns goda möjligheter att nå omsättningsmålet på 12,5 miljarder år 2030.”, säger Jonas Rosén, VD på Visit Dalarna.
Attraktivt besöksmål för holländare
Den största ökningen av internationella gästnätter sker främst vintertid där danska besökare bidrar till de positiva siffrorna. För danska barnfamiljer är dalafjällen förstahandsvalet i Sverige och den främsta reseanledningen är alpin skidåkning.
Landskapet är också attraktivt för besökare från Nederländerna, året runt. Aktiviteter i naturen är det som lockar. Här visar statistiken att Dalarna placerar sig som favoritresmålet i Sverige sommartid och andra plats vintertid, efter Stockholm.
”Besöksnäringen är den snabbast växande basnäringen som ger oss möjligheter att leva, verka och bo även utanför storstäderna”, säger Jonas Rosén.
- Text: Visit Dalarna
- Foto: Visit Dalarna
-
25 år som världsarv – Öland bjuder in till jubileumsår
I år är det 25 år sedan Södra Ölands odlingslandskap utnämndes till ett världsarv. Det firas med konserter, kalas och en ny vandringsled.
-
Made in Sweden! Ny utställning på Spritmuseum
Nu öppnar utställningen Made in Sweden! på Spritmuseum. För att lyfta fram människorna som sätter Sverige på dryckeskartan.
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inklude...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-