-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplevelse på sin spets. För systemleverantören r360 Resort Systems innebär högsäsongen inte bara teknisk leverans, utan även full planering för att samla branschen för nätverkande och utveckling. Vecka 13 bjuder r360 in till en omfattande kundträff på Stöten i Sälen.
Under sportloven är trycket i de svenska pisterna som störst. För en modern anläggning är det digitala flödet – från logi- och aktivitetsbokning till skipass och skiduthyrning – avgörande för en lyckad vistelse. För r360, som fungerar som det digitala navet för många av landets destinationer, är dessa veckor ett kvitto på systemets betydelse i skarpt läge.
Ett unikt möte mellan teknik och verklighet
För att fördjupa dialogen med sina användare och samarbetspartners bjuder r360 nu in till sin årliga kundträff på Stöten. Totalt samlas cirka 70 deltagare, bestående av kunder, partners och teamet från r360.
– Det finns inget bättre ställe att diskutera framtidens fjälldestination än mitt i den miljö där allt faktiskt händer. Att få träffa våra kunder och partners i säsong när verksamheten fortfarande är i full gång ger ett väldigt stort värde. Vi har tidigare haft våra kundträffar efter säsong men har insett att det är mycket mer inspirerande att ses i säsong när destinationen fortfarande är öppen och vi kan njuta av skidåkning och andra aktiviteter tillsammans, säger Ida Kajgård, Sälj- och partneransvarig på r360.

Workshops och fonduemiddag i backen
Agendan för dagarna i Sälen är en balans mellan strategisk utveckling och fjällnära upplevelser. Fokus ligger på presentationer, nätverkande och workshops kring systemets funktionalitet, där deltagarna får möjlighet att påverka och diskutera framtida lösningar.
Men det är inte bara jobb som står på schemat. För att verkligen ta vara på fjällmiljön väntar även sociala aktiviteter som uppmuntrar till gemenskap och nätverkande:
- Nätverksträff: Redan dagen före kundträffen bjuder Stöten in till en gemensam nätverksträff för att ge destinationerna ännu mera tid till att träffas och diskutera branschen, systemstöd och morgondagens gästresa. Dagen bjuder bland annat på gemensam lunch och middag samt workshops.
- Pistvisning: Stötens nätverksträff inleds också med en pistvisning för att visa anläggningen och deras senaste satsningar. Redan upp i liften börjar nätverkandet!
- Skoterkälke & fonduemiddag: Efter kundträffen transporteras alla deltagare med skoterkälke upp till Fjällkåtan som ligger mitt i backen och där kommer vi att få avnjuta en härlig fonduemiddag.
Teamresa
Resan är även en viktig intern satsning för företaget. Hela teamet på 16 personer från r360 deltar i vad som blir en kombinerad kundträff och teamresa, för att stärka relationerna både internt och med slutkunderna.
– Vi gör alltid en teamresa varje år till någon av våra kunder och i år har vi valt slå ihop den med vår kundträff. Så r360-teamet åker upp redan på måndagen och förlänger vistelsen ända till fredagen. På torsdagen har vi bokat en skotertur med lunch för hela vårt team och passar på att njuta ordentligt av fjällmiljön innan vi åker hemåt till Halmstad igen, fortsätter Ida.
Samarbetspartners
Förra året testade r360 att bjuda med några av sina samarbetspartners på kundträffen och utfallet blev väldigt lyckat och uppskattat av både kunder och partners. I år har förfrågat gått ut till fler och fem av r360s samarbetspartners har valt att delta, inklusive Turismnytt. Partners får en liten stund på scenen för att berätta om sig själva, de har ett partnerstand under hela dagen och deltar även i sociala aktiviteter. Partners som deltar är leverantörer inom digitala lås, BI-statistik och onlinebetalningar och som kompletterar r360s ekosystem
Samverkan i centrum
I en tid där gästens förväntningar på sömlösa digitala lösningar ökar, blir mötesplatser som den på Stöten allt viktigare. Genom att samla systemleverantörer, samarbetspartners och destinationer på en och samma plats, skapas de förutsättningar som krävs för att fortsätta driva systemstöd och gästresan framåt i branschen.
Vill du veta mer om r360 och kanske bli en av kunderna som är med på nästa års kundträff kan du kontakta Ida Kajgård – [email protected] – 0733-16 57 77
Detta är en artikel i samarbete med r360
- Text: r360
- Foto: r360
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-