-
Event ska förstärka och främja besöksnäringen i Örebro län
Under 2018 omsatte turismen i Sverige 337 miljarder och ökade med 6 procent jämfört med året innan. Turismen växer i takt med svensk ekonomi i stort, men visar över tid en starkare utveckling vad gäller export och sysselsättning när det kommer till besöksnäringen.
Under 2018 stod turisterna från utlandet för 43 procent av Sveriges totala intäkter från turism. För att möta efterfrågan och för att ta ett gemensamt ansvar arrangeras nu för första gången en kunskapsdag om besöksnäringen i Östra Mellansverige.
”Turismen är en viktig fråga för vårt län och vi behöver dela erfarenheter och kunskaper för att stötta och skapa rätt förutsättningar för företagen som är verksamma inom dessa näringar. Vi ser att det finns potential att utveckla besöksnäringen ännu mer. Men för att göra det behöver vi lära oss av andra och samarbeta i dessa frågor.” Säger Irén Lejegren, Regionråd vid Region Örebro län.
Intresset för eventet är stort
Tanken är att skapa ett årligt återkommande evenemang för tjänstemän och förtroendevalda i Östra Mellansverige som arbetar med frågor som alla på olika sätt berör besöksnäringen som till exempel samhällsplanering, miljö, kollektivtrafik och näringsliv.
Hittills är över 100 personer anmälda till eventet. Det visar på ett stort intresse för besöksnäringen och att det behövs ett kunskapsutbyten för att utveckla turistnäringen.
Eventet äger rum den 8 november 09:30- 15:00 på Aros Congress Center i Västerås. Temat är hållbar utveckling och kommer att beröra bland annat översiktsplanering, turistisk infrastruktur och stöd för företagens utveckling.
Turismnytt kommer vara på plats och rapportera från kunskapsdagen.
- Text: Region Örebro län
- Foto: Region Örebro län
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
Göteborg & Co söker nu efter en kollega till sitt affärsområde Marknad & Kommunikation, med fokus på bolagskommunikation.
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde SkiStar en beläggning på 99 procent. Antalet skiddagar ökade med 6 procent mot föregående år.
-
Dansmuseet – välkommen på en kopp kaffe alla kulturpolitiker!
Med anledning av Dansmuseets flytt bjuder museet in samtliga riksdagspartiers kulturpolitiska talespersoner på en pratstund.
-
Vasamuseet – tre besöksrekord och en ökning med 9 procent 2024
Tre månatliga besöksrekord kan Vasamuseet stoltsera med från 2024. Museet såg en ökning av besökare med nästan 9 procent jämfört med 2023.
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
Anneli och Göran berättar om Happy Dog 2024 på Clarion Hotel Arlanda
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trendspaning 2025: En era för måltidsupplevelser och hållbar platsutveckling
Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyper...
-
Byggstart för det unika Hotell Polishuset i Göteborg
Under våren 2025 påbörjas restaurering och ombyggnation av Hotell Polishuset på Tredje Långgatan 18. Göteborgskon...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 1 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest i kategorierna Destination, Konstateran...
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
-
Gästbloggare
-