-
Framgångar i Publishingpriset för Swedish Lapland Visitors Board
Den 9 november delades årets Publishingpris ut. Swedish Lapland Visitors Board var nominerade i fyra klasser. Och kammade hem ett pris i samtliga.
I webb var SLVB nominerade för ett nytt anslag på webben – Roadtrips in Swedish Lapland – skapat i projektet Digitala Touring Routes.
“Swedish Laplands webb har alltid varit bra på att inspirera. Men med projektet Digitala Touring Routes ville vi också göra webben bättre på att informera. Nu, med bättre SEO-anpassning och fler kartor, genom Google maps, får besökarna också mer nytta av swedishlapland.com. Så webben har helt enkelt blivit mer användarvänlig.” Berättar Johanna Elenius, digital strateg som projektlett arbetet.
Nominerade filmer
De andra tre nominerade bidragen 2022 var tre filmer. I klassen Varumärkesfilmer B2C tävlade ”Salmon fishing in northern Sweden – a flyfisher’s best friend”. En film om ett laxfiske i absolut världsklass, berättat genom några vänner som fiskar och fiskat i Torneälvssystemet år efter år.
I klassen Filmer som marknadsför destinationer tävlade filmen med ”Vuoggatjålme – A place to call home”. Filmen handlar om familjen Helamb, som 1922 flyttade till väglöst land och som blivit kvar där allt sedan dess.
Sist men inte minst tävlade filmen “Northern Light Re-visited – 10 years with Lights over Lapland” i klassen Filmer som marknadsför produkter och tjänster. I filmen får vi följa tio-årsjubileet av Lights over Laplands första guidade tur. Vi möter alla som var med på den första resan, när de kommer tillbaka till Abisko för att uppleva det igen. Det visar sig att resan för tio år sedan förändrade deras liv.
Stolt tradition
Swedish Lapland Visitors Board har framgångsrikt tävlat i Publishingpriset såväl som Swedish Content Awards de senaste åren.
Det är en uttalad strategi för bolaget. Många företag eller byråer får omedelbart veta om det de gör är bra eller dåligt. Exempelvis: Säljer tidningen? Vann vi upphandlingen? För en näringsfrämjare som inte själv gör affär med slutkunden är det svårare att svara på frågan om det som produceras är tillräckligt bra. Att låta olika jurys, med fackkunnigt folk, inom olika typer av tävlingar, göra en bedömning av det producerade har därför blivit ett sätt att visa på kvalité.
“Egentligen räcker det ju för oss att bli nominerade bland andra duktiga kreatörer, då vet vi att det vi gör fungerar.” Säger Camilla Bondareva varumärkesstrateg på Swedish Lapland Visitors Board. ”Vi ser att innehållet vi skapar väcker engagemang inom våra valda målgrupper. Men vi vill också ha ett kvitto på att filmerna och webben är så bra som vi tror.”
Fyra silver
På galan, som återigen kunde hållas på Berns Salonger i Stockholm efter ett par års uppehåll, var några av Swedish Lapland Visitors Boards medarbetare närvarande. Med sig hem till norrland plockade gänget inte mindre än fyra silvermedaljer.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Swedish Lapland Visitors Board
-
Transportföretagen – förslag till resegarantisystem kan äventyra bussresearrangörer
Regeringen har lämnat in en proposition om ett resegarantisystem. Sveriges bussföretag ser att det riskerar att slå mot bussresearrangörer.
-
+Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
Destinationsbolaget +Katrineholm söker nu efter en driven marknadsförare som ska uppmärksamma platsen och dess utbud.
-
Turistrådet Västsverige – Årets Hållbarhetskliv 2025 till Lights in Alingsås och Stiftelsen Läckö Slott
Vinnare av Årets Hållbarhetskliv 2025 är Lights in Alingsås (kommunalt initiativ) och Stiftelsen Läckö Slott (besöksnäringsverksamhet)
-
Outdoor Festival satsar på ny B2B-del – Nordic Connect Travel anlitas för att utveckla mötesplatsen för branschen
Outdoor Festival fortsätter att växa. 2027 introduceras en helt ny B2B-del i regi av Nordic Connect Travel
-
Mats Johannesson blir ny VD och koncernchef för Swedavia
Mats Johannesson har utsetts till ny VD för Swedavia. Han ska utveckla företaget med kundfokus, mod och tydlighet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Över 1 800 artiklar har publicerats av press i över 70 länder sedan Visit Sweden i september lanserade de...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland är stolta över att utse Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syré...
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Regionstyrelsen beslutade i förra veckan att gå vidare med arbetet för att etablera Business Region Gotland – en...
-
-
Gästbloggare
-