-
Gotlands Besöksnäring genomför en omfattande turistundersökning
Under hösten kommer Gotlands Förenade Besöksnäring genomföra en omfattande gästundersökning i samarbete med kunskapsföretaget Geztio. Syftet med undersökningen är att få en ökad kunskap om vad besökare vill ha ut av deras besök på ön. Hur ska man gå till väga för att fortsätta utveckla Gotland som ett attraktivt besöksmål? Över 200 000 besökare kommer att få möjlighet att delta i undersökningen och det finansieras av Region Gotland samt Tillväxtverket.
”Det är den mest omfattande och djuplodande undersökning som besöksnäringen på Gotland någonsin genomfört.” Säger Matz Bengtsson, VD för Gotlands Besöksnäring. ”Det här är ett utmärkt tillfälle att lyssna på våra besökare och skapa en bild av hur man upplever Gotland som besöksmål. Ska vi lyckas med att utveckla Gotland som ett hållbart resmål för framtiden måste vi ha med oss kunderna på den resan. Vi vill skapa en tydligare bild av vad som fungerar och vad som saknas. Allt för att Gotland och företagen ska kunna jobba framåt.”
Vill ta del av allas åsikter
Undersökningen genomförs i samarbete med rederiet Destination Gotland som kommer att skicka ut undersökningen via sitt kundregister. Den kommer att gå ut till mer än tre gånger så många personer som Tillväxtverkets nationella gästundersökning ”Svenskars resande” går ut till.
Undersökningen kommer även att på djupet se över besökarnas köpbeteenden samt deras behov och drivkrafter. Därför kommer det att finnas mycket information i resultatet om besöksnäringens ekonomiska betydelse för regionen. Det kommer att gynna många olika branscher.
”Det här är ett spännande samarbete även för oss på Destination Gotland. Vi får underlag för att ta företaget in i framtiden och bemöta önskemål från resenärer. Vi är intresserade av att få ta del av allas åsikter, allt för att ön ska må bra med ökat antal resenärer och hållbart Gotland.” Säger Adam Jacobsson, Sälj- och Marknadschef på Destination Gotland.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Region Gotland
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Trots en besöksminskning jämfört med 2023, fortsätter Marinmuseum att vara en av södra Sveriges största besöksdestinationer.
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska upplevelser. Göta kanal erbjuder en unik chans att upptäcka Sveriges historia och natur från vattnet.
-
Vasamuseet och Vrak i nytt poddsamarbete med Anders Lundin
Tillsammans med experter från Vasamuseet och Vrak berättar Anders Lundin om skepp som förlist i den nya podden Folkets historia.
-
Sveriges beredskap börjar lokalt, därför behöver vi besöksnäringen
Besöksnäringen har gång på gång visat sig vara en avgörande resurs i tider av kris
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2024
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Det blev ett bra slut på året med positiva utsikter för framtiden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Exakt kl. 07.11 (CET) den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning (Uppdatering 15 januari 10.20 – här...
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Exemplet Visit Hornborgasjön Nya trender och klimatföränd...
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde fjällbolaget SkiStar en boendebeläggning på 99 procent. Högst beläggni...
-
-
Gästbloggare
-