-
Gröna Lund och Furuvik bokar om alla konserter fram till midsommar
På grund av det rådande läget med coronapandemin har Gröna Lund och Furuvik beslutat att boka om alla konserter fram till och med den 20 juni.
Gröna Lund
I och med coronapandemin som härjar står det klart att Gröna Lund inte kommer att kunna genomföra de första konserterna under sommaren som planerat. Alla konserter som var inplanerade fram till och med den 20 juni kommer att påverkas.
”Jag tror att alla har förståelse för att vi måste flytta de första konserterna med tanke på det rådande läget med corona. Även om man så klart blir besviken. Många har redan köpt säsongskortet Gröna Kortet för konserternas skull. Därför har vi fattat beslut om att deras kort även kommer att gälla sommaren 2021. Alla som vill köpa Gröna Kortet nu får också hela nästa sommar på köpet. Nu håller vi tummarna för att situationen förbättras så att vi kan njuta av den resterande konsertsommaren”. Säger Johan Tidstrand, Gröna Lunds programchef och ägare.
Information om varje konsert och nya datum kommer successivt att läggas ut på Gröna Lunds hemsida här. Premiären för anläggningen var planerad den 25 april, men är framflyttad tillsvidare.
Furuvik
På grund av det rådande läget med coronapandemin har Furuvik beslutat att boka om de tre konserter som var inplanerade till och med den 20 juni.
Just nu arbetar de för att hitta nya datum för Dolly Style och Kaliffa. Bryan Ferry har flyttat sin Europaturné till 2021. Där har Furuvik redan fått ett nytt konsertdatum, nämligen 29 maj 2021.
Parkanläggningen uppdaterar sina konsertdatum på sin hemsida här så fort de blir klara. Just nu arbetar Furuvik för att öppna som planerat den 16 maj, men på ett omsorgsfullt sätt.
- Text: Gröna Lund & Furuvik
- Foto: Furuvik
-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Ett fokus inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguider via utbildning. Det skapar en säkrare skotersafari.
-
Hjortviken Country Club öppnar hotell utan TV på rummen
Nu öppnar ESS Group nya destination Hjortviken upp dörrarna till en värld utan TV-apparater på hotellrummen.
-
Visita – ökad efterfrågan på hotellrum i december
Efter månader där efterfrågan minskade på hotellrum i Sverige ökade den i december, trots fler klämdagar än normalt, enligt Visita.
-
Stockholm bland världens topp-destinationer 2025
Med erbjudande om både skärgård och stadspuls har Stockholm etablerat sig som en av världens mest eftertraktade resmål 2025.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Mest om Boende, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang, Museer/utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vårdskjortor får nytt liv som arbetskläder på Nationalmuseum
Nu byter personalen på Nationalmuseum sina jackor. I ett samarbete med Beskow von Post får kläder nytt liv genom ett cirkulärt koncept.
-
Vy Norge lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Vy tar ytterligare ett steg i sin satsning på internationell trafik och lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö i sommar.
-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
Vrak - Museum of wrecks samarbetar med The museum of World War II i Gdansk och deltar i ett konferensevent den 25 januari.
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag presenterar Thérèse Liljeqvist som ny VD. Med en bakgrund inom besöksnäringen tar hon med sig erfarenhet.
-
Mötesåret 2024 – stora möten och event trotsade konjunkturen
Mötesåret 2024 har varit präglat av minskad efterfrågan på konferenser. Trots det har efterfrågan på stora möten ökat enligt Svenska Möten.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan ganska jämnt fördelat på många kategorier så...
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Under 2024 välkomnade Marinmuseum i Karlskrona 215 174 besökare och ser en positiv utveckling me...
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag har glädjen att presentera Thérèse Liljeqvist som ny verkställande direktör för Artipe...
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska och minnesvärda upplevelser. Göta kanal erbjuder en helt un...
-
-
Gästbloggare
-