-
Hållbart branschseminarium för svensk cykelturism nästa år
Antalet utländska cykelturister ökar stadigt i Sverige. Allt fler kommuner och regioner ser cykelturism som ett sätt att kombinera hållbar utveckling med ekonomisk tillväxt. Den 15 mars 2019 arrangeras det nya branschseminariet Cykelturismdagarna som ska diskutera frågor som rör ämnet cykelturism. Seminariumet arrangeras i anslutning till att Svenska Cykelmässan går av stapeln i Göteborg.
”Det är med stolthet vi kan presentera så många kvalificerade talare från olika delar av samhället under Cykelturismdagarna. Det rör sig om representanter för Trafikverket, Tillväxtverket, Jordbruksverket, Svensk Turism och så vidare.” Säger Katarina Bergstrand, VD på Sweden by Bike. ”Anledningen är just att vi vill prata om cykelturism ur olika aspekter och inte bara ta upp det som är enkelt och positivt. För att komma framåt tror jag att man måste skapa ömsesidig förståelse för de problem som finns och lyssna på varandra.”
Föra samtal om cykelturismen
Det finns mycket som pekar i rätt riktning för svensk cykelturism. Samtidigt finns det många praktiska hinder som måste övervinnas. Till exempel faktumet att det är svårt att få tag på en bra hyrcykel i svenska städer. Detta är ämnen som bland annat kommer framföras under branschseminariet och diskuteras av medverkande. Genom att byta erfarenheter blir det enklare att hitta goda lösningar.
Cykelturismdagarna arrangeras under fredagen den 15 mars när Svenska Cykelmässan öppnar portarna på Svenska Mässan i Göteborg.
”Vi är väldigt glada över det här samarbetet med Svenska Cykelmässan och hoppas att besökarna ska upptäcka de fina svenska cykeldestinationerna som ställer ut på mässan i avdelningen som heter Cykla i Sverige.” Avslutar Katarina Bergstrand.
- Text: Sweden by Bike & Isa Mörk
- Foto: Sweden by Bike
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
-
Gästbloggare
-