-
Henrik Berghult ny chef för Stordalens Nordic Hotels & Resorts
Det blir Henrik Berghult som tar över som högsta chef för Petter Stordalens portfölj av prisbelönta fristående hotell i Norden.
Nordic Hotels & Resorts har växt stadigt de senaste åren och fortsätter utöka sitt erbjudande med Nordens bästa hotell. Nu senast med det nya spahotellet Falsterbo Strandbad.
Får en trygg ledare som utvecklar verksamheten
Med hotell som Yasuragi, Copperhill Mountain Lodge, At Six, The Thief, Hotel Kämp och Villa Copenhagen så har Nordic Hotels & Resorts 39 av Nordens mest uppskattade och prisbelönta hotell. Och portföljen växer också kommande år. I september öppnar omtalade Sommero i Oslo, nästa år Tofta Beach & Spa på Gotland och snart också Falsterbo Strandbad i Skåne.
Nu är det dessutom klart att Nordic Hotels & Resorts nye COO och därmed högste chef blir Henrik Berghult.
“Henrik har ett track record där han oavsett var han befinner sig lyfter lönsamhet, gästnöjdhet och inte minst medarbetarnöjdhet. Detta är tre egenskaper som definierar framgångsrika hotellverksamheter. Jag är därför oerhört glad över att vi nu kan ge honom en ny utmaning som ledare av vår portfölj av fristående hotell inom Nordic Hotels & Resorts. Portföljen kommer fortsätta växa framöver och det innebär att vi med Henrik får en trygg och tydlig ledare som utvecklar verksamheten vidare.” Säger Nordic Choice Hotels koncernchef, Torgeir Silseth.
Har haft ledande roller i både Sverige och Norge
Henrik Berghult arbetar idag som driftsdirektör för Clarion Hotel i Sverige. Han har tidigare arbetat inom andra hotellbolag. Som till exempel inköpschef för The Rezidor Hotel Group där han arbetat internationellt.
Han har innan dess haft ett antal ledande operativa befattningar i Sverige och Norge. Berghult har studerat service management vid Lunds Universitet och genomgått management-program på Cornell University School of Hotel Administration i USA.
“Det är ett stort förtroende att få utveckla Nordic Hotels & Resorts verksamhet vidare. Portföljen består av Nordens främsta och mest uppskattade hotell. Att ha den positionen beror på en förmåga att utveckla gäst- och medarbetarupplevelser som överträffar det som förväntas. När vi nu går in i en ny fas med verksamheten efter pandemin så är det just fokuset på individerna som är i centrum. Det är så vi får branschens bästa och gladaste medarbetare och därmed de nöjdaste gästerna.” Säger Nordic Hotels & Resorts tillträdande COO, Henrik Berghult.
Henrik Berghult tillträder sin nya befattning den 20 april. Henrik blir i sin nya roll del av Nordic Choice Hotels koncernledning.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-