-
Ingela Lundkvist ny kommersiell chef på Nordic Camping & Resort
Nordic Camping & Resort fortsätter att stärka sin organisation och tillsätter Ingela Lundkvist som kommersiell chef (Chief Commercial Officer) och medlem av ledningsgruppen. Ingela kommer närmast en tjänst som Director of Digital Development & Innovation på Scandic Hotels-koncernen och tillträder 30 augusti.
Nordens ledande campingkedja har växt kraftigt de senaste åren genom både förvärv och stora investeringar i företagets 25 befintliga anläggningar. Även framöver väntar en ambitiös agenda där satsningar på det kommersiella området kommer att vara en viktig del i utvecklingen.
”Vi är väldigt glada över att Ingela valt att komma till oss. Hon har helt rätt personliga egenskaper för den här rollen, och hennes yrkeserfarenheter från både hotell- och charterbranschen och onlineförsäljning, kommer att komma väl till pass för att fortsätta utveckla vårt företag och skapa ännu bättre gästupplevelser.” Säger Johan Söör, VD för Nordic Camping & Resort.
En fantastisk möjlighet
Ingela är uppväxt i Hackås i Jämtland och är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm. Hon arbetade för charteroperatören TUI i olika roller i sex år och har även varit ansvarig för visual merchandising för H&Ms onlineförsäljning i norra Europa. I likhet med övriga i ledningsgruppen i Nordic Camping & Resort kommer Ingela att investera i företaget.
”Det känns fantastiskt att få möjligheten att kliva på den resa Nordic Camping & Resort står inför och att få vara med och bygga upp en unik campingkedja med fokus på gästens upplevelse, i allt från digital försäljning, konceptutveckling, varumärke och även skapa digitala lösningar på plats för att leverera en överlägsen campingvistelse.” Säger Ingela Lundkvist.
- Text: Nordic Camping & Resorts
- Foto: Nordic Camping & Resorts
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-