-
Naturen skall locka besökare till Gästrikland
Föreningen Naturkraft Gästrikland, med Dennis Nordström och Jan-Ola Bergström i spetsen, arbetar för att locka fler turister att uppleva naturen i Gästrikland. Detta genom att paketera och tematisera olika naturupplevelser.
”- Föreningen bildades med syfte att möjliggöra naturupplevelser och härlig motion för en bred allmänhet liksom att öka naturturismen till regionen”, berättar ordförande Dennis som i grunden är gymnastiklärare men från 1973 har varit verksam inom turism i Härjedalen och Jämtland.
År 2011 återvände han till Gästrikland och startade Paddla Gästrikland och det var starten till det som idag är Naturkraft Gästrikland. Hans idé från början var att man måste dra nytta av alla fina kanotvatten som finns i regionden och tillgängliggöra dem för den breda allmänheten.
Naturkraft Gästrikland har därefter på ett metodiskt sätt kartlagt hela landskapet och samlat ett brett utbud av aktiviteter under temat naturupplevelser. Utöver paddlingen har man kartlagt var man kan vandra, cykla, åka skidor och långfärdsskridskor samt rida och möjligheterna att ta del av mängder av kulturupplevelser. Gästrikeleden och Järnriket liksom fäbodar och kustfisket är naturliga komponenter i det här upplevelsepusslet som överbryggar hela Gästrikland. Det är ett nät med cykelleder, ridturer, skid- och skridskoturer – alla sökbara via nätet.
”- Faktum är att vi stått och stampat när det gäller tillväxten av naturturismen då vår region tidigare koncentrerat sig i huvudsak på modeller baserat på de stora kommersiella aktörenarna som Furuvik och Kungsberget. Därigenom har vi missat den här självklara naturliga produkten”, menar Hoforsbon Jan-Ola ”Jansa” Bergström som tidigare har arbetat inom reklambranschen, med flygtrafikanläggningar och idag även driver boende och konferenslokal i gamla Falu Fängelse.
Då Jan-Ola även sitter med i styrelsen för Besöksnäring Dalarna Ekonomisk Förening, en företagarförening som står bakom det Nya Visit Dalarna finns det mycket att ta med därifrån. Men han kan även konstatera att man genom den här satsningen har ett enormt försprång här i Gästrikland när det gäller just den här formen av turism. Dessutom är det mycket glädjande att kultur- och fritidsförvaltningarna i alla fyra Gästrikekommunerna ser värdet av den här gemensamma satsningen och är medlemmar samt stödjer föreningen.Naturkraft Gästrikland erbjuder idag mer än 100 kartor med ett 10-tal aktivitetsområden som visar landskapets bästa möjligheter till natur- och kulturupplevelser med förslag på turer och utmärkta rastplatser. Kartorna innehåller dessutom information om service och tjänster i anslutning till detta så att man får förslag om var man kan äta och få tillgång till övriga faciliteter och bekvämligheter.
”- Nu vill vi börja knyta ytterligare samarbeten och därigenom skapa flera olika naturliga ”nav” i regionen. Ju fler, desto bättre. Idag är till exempel anläggningar som Högbo Brukshotell och Edsken Camping medlemmar och kan genom detta erbjuda kartor som är direkt anpassade för sina gäster och den lokala omgivningen. Vi menar att de flesta entreprenörer och boendeanläggningar kan ha stor nytta av det här konceptet genom att kunna erbjuda upplevelser som cykling, paddling och berikande vandringsturer för sina gäster”, säger Jan-Ola.
Föreningens visionen är att främja människors hälsa med naturengagemang med en mångfald av hållbara, attraktiva och väl nyttjade upplevelser och dess funktion är att i praktiken kombinera och utveckla samarbetet mellan ideella insatser och kommersiella aktörer.
”- Med stöd från kommunerna, regionen, näringslivet och allmänheten känns det som att vi nu är redo att ta det här till en helt ny nivå då vi byggt upp grundstruktren”, säger Dennis. Han fortsätter: ”- Vi har redan fantastiskt engagerade medlemmar som Friluftsfrämjandet, Naturskyddsföreningen, STF Gästrikland och Äventyrarna i Högbo. Nu öppnar vi upp för ett konstruktivt samarbete med alla tänkbara eventföretag, hotell, restauratörer och entreprenörer som vill medverka. De kan tjäna pengar och få fantastiska synergieffekter. Tillsammans genererar vi då naturlig tillväxt i regionen genom hållbar turism”.
Källa: Naturkraft Gästrikland
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Joe Formgren
-
Turismpris får nytt namn – Arctic Sweden Tourism Award öppet för nomineringar
Swedish Lapland Visitors Boards eget turismpris har fått nytt namn. Det heter nu Arctic Sweden Tourism Award, och nomineringen står öppen.
-
Liseberg kommenterar Statens Haverikommissions rapport om branden på Oceana
Statens Haverikommission har avslutat utredningen av branden på Oceana 2024 och har presenterat sin slutrapport. Liseberg kommenterar den.
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Inom besöksnäringen kan psykologisk prissättning spela en stor roll för kundens beslut. Taktikon går igenom strategier i detta blogginlägg.
-
Preliminär ansökan inlämnad om att arrangera Fotbolls EM för damer 2029
SvFF och DBU har lämnat in en preliminär ansökan för att arrangera Fotbolls EM 2029. En av de tilltänka värdstäderna är Göteborg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Mest under Destination och Insatser/Utmärkelser/Initiativ samt Evenemang, men även Boende
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
Hagabadet i Göteborg utses till ett av världens främsta spa
Luxury Lifestyle Awards har utsett Hagabadet till ett av världens 100 främsta spa – en prestigef...
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Af...
-
-
Gästbloggare
-