-
Nöjesparkskoncernen Parks and Resorts slår rekord
Nöjesparkskoncernen Parks and Resorts slår rekord. Enligt årsredovisningen för år 2016 så slår man rekord i både omsättning och antal besökare till parkerna.Omsättningen ökade med 8% och antal besökare med 3%.”- Att vi 2016 lockade ännu fler gäster än rekordåret 2015 känns väldigt roligt. Det ger oss mod att fortsätta satsa stora resurser på både nya upplevelser i parkerna samt utbildning och utveckling av våra medarbetare. Ambitionen är att alltid överraska och överträffa våra gästers förväntningar”, säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts. Gröna Lund
Gröna Lund slog rekord i både antal besökare och omsättning trots att man inte presenterade någon ny attraktion. Istället satsade man på konserter och på ett nytt restaurangkoncept.
Antalet besökare under 2016 var 1 570 092 (5 % ökning från föregående år). Omsättningen ökade med 11 % från 546,8 mkr 2015 till 604,8 mkr 2016.
Kolmården och Vildmarkshotellet
Kolmården tog emot 727 113 gäster under 2016 (en ökning med 1 % jämfört med 2015).
Detta ser man som ett resultat av investeringarna Bamses Värld (2015) och Wildfire (2016) och julfirandet Sagojul i kombination med en mycket hög gästnöjdhet under lång tid.
Vildmarkshotellet slog beläggningsrekord med en ökning på 9% av sålda hotellnätter.
Skara Sommarland
Omsättningen för Skara Sommarland ökade från 85,6 mkr till 95,7 mkr, vilken är en ökning med 12 %. Antal besökare ökade med 11% och uppgick till 253 538.
Under 2016 byggdes en stor vattenattraktion, Snakepit och 10 nya premiumstugor på campingen.
Furuvik
Furuvik ökade sin omsättning med 3% till 95,2 miljoner kronor. Däremot hade man något färre besökare jämfört med 2015.
Under 2016 satsade parken på konserter och Furuvik Havscamping utökades med 9 havsstugor.
Aquaria
Aquaria rapporterar en minskning av antal besökare från 203380 till 181017. Minskningen av antal besökare tros bero på att Stockholmskortet försvann (kortet lockade många turister till museet).
Omsättningen sjönk lite från 18,6 miljoner kronor 2015 till 18,6 miljoner kronor för år 2016.
Så ser koncernen på framtiden
Parks and resort fortsätter att investera i sina parker.På Skara Sommarland satsar man på konsertkonceptet Sommarland Live, med 6 olika konserter under 3 sommarkvällar.
Kolmården hade premiär för sin nya barnattraktion Bamses Flygande Matta.
Vattenmuseet Aquaria får en ny grodutställning.
På Furuvik öppnade man attraktionen Fireball och skall bygga ett nytt koncepthotell.
Gröna Lund öppnade sin säsong 2017 med attraktionen Ikaros. Parken förbereds för att byggas om för att få plats med en ny berg- och dalbana till år 2020.
Källa: Parks and Resort
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Parks and Resorts
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Växjö brukar kallas för den lilla världsstaden. Nu vill de förbättra platsen för sina besökare. Växjö & Co söker en destinationsutvecklare.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Mest under Destination, Möten och Event, Museer och Utställningar samt Mat & Dryck
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Visit Swedens målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare visar vilka delar av landet utländska turister helst vill besöka.
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Hotel Tylösand går nu samman med SAS för att lansera "Tylösand Takeoff". Ett komplett spapaket med flyg, transfer och övernattning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Katrineholm söker efter en driven turismansvarig
Katrineholm är den lilla platsen som gör ett stort avtryck. Det ligger drygt en timme från Stockholm, och har ett...
-
Gårdsförsäljning – Stärk synligheten digitalt som dryckesproducent
Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen so...
-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritanni...
-
Visita – nytt kollektivavtal för anställda inom svensk besöksnäring
Visita och Hotell- och restaurangfacket har tecknat ett nytt kollektivavtal för anställda inom s...
-
-
Gästbloggare
-