-
Samarbete gav Sverige en ny nationalpark
Sverige har fått sin 30:e nationalpark. Den nya parken heter Åsnens nationalpark och ligger i Tingsryd och Alvesta kommun i Småland.
I parken kan besökaren uppleva det sydsvenska slättlandskapet med gamla bokskogar, öar, skär och se många olika slags växter och djur.
”- Åsnen har en värdefull natur med höga biologiska värden. I framtagandet av entréerna har vi arbetat för att tillgängliggöra denna fantastiska natur för alla”, säger biträdande projektledare Helene Pettersson.
För att ett område ska bli en nationalpark så krävs det att man genomför olika steg:
- Förstudie: här diskuterar kommuner, länsstyrelser och Naturvårdsverket tillsammans om möjligheten finns att skapa en nationalpark. Man gör en kartläggning av området, kollar vad invånare och företag tycker och tittar på hur området används idag.
- Naturvårdsverket tar ett beslut om att starta en process med syfte att bilda en nationalpark.
- Förberedelse inför att bilda nationalpark:
- En projektplan arbetas fram.
- Styr-, arbets- och referensgrupper bildas.
- Områdets naturvärden kontrolleras, fakta samlas in.
- Ett förslag till vilka markområden arbetas fram.
- Naturvårdsverket förhandlar med markägare om att köpa eller byta mark.
- Syfte, föreskrifter och skötselplan arbetas fram.
- En plan för anordningar för friluftsliv arbetas fram, exempelvis entréer, nya vandringsleder och rastplatser.
- Förslagen skickas på remiss till berörda aktörer som kan komma med synpunkter.
- När alla förberedelser är klara föreslår Naturvårdsverket regeringen att bilda nationalpark.
- Regeringen föreslår riksdagen att bilda nationalpark.
- Riksdagen beslutar om nationalparken får bildas.
- Regeringen beslutar om syfte, avgränsning och förordning.
- Naturvårdsverket beslutar om föreskrifter och skötselplan.
- Invigning av nationalparken.
- Information och dialog med lokala aktörer.
- Länsstyrelsen eller utsedd organisation sköter parken utifrån skötselplanen.
- Information och dialog med lokala aktörer.
Planeringen påbörjades år 2011
I fallet Åsnens nationalpark påbörjades planeringen redan år 2011. Länsstyrelsen i Kronobergs län och Naturvårdsverket har tillsammans varit projektägare. Men det har skett en hel del samarbeten med kommunerna Alvesta, Tingsryd och Växjö. Man har även involverat en rad föreningar och Destination Åsnen.
Fakta om Åsnens nationalpark
Nationalparken omfattar i första hand delar av naturreservaten Bjurkärr, Toftåsa myr och Västra Åsnens övärld samt den sägenomspunna platsen Trollberget. Området ligger i Alvesta och Tingsryds kommuner och på gränsen till Växjö kommun. Huvudentré är i Sunnabron och en mindre entré i Trollberget. Ädellövskogarna i området är ovanligt artrika främst när det gäller lavar, svampar och vedlevande insekter. De hundra öarna, skogarna, våtmarkerna och vattenmiljön tillsammans gör att Åsnenområdet har ett rikt fågelliv med bland annat fiskgjuse, havsörn och lärkfalk.
”- Det är glädjande för oss Kronobergare att Åsnens nationalpark nu är bildad. Det är ett stort antal aktörer i länet som varit delaktiga i arbetet genom åren fram tills idag”, säger landshövding Ingrid Burman.
Åsnens nationalpark invigs den 25 maj 2018.
Vill ni läsa om fler turismprojekt i Sverige? Klicka här!
Källa: Länsstyrelsen i Kronobergs län
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Destination Åsnen
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Festivalen går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt kliv framåt
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det lättare för danskar att resa till Sverige under vintern genom att lansera skidsemesterlösningar.
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Mitt i pandemin valde ledningen för Hotel Kung Carl att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd med historiska berättelser om Jönköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Mest under Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet samt Nöjesparker och upplevelseföretag/skidanläggningar
-
Destination Jönköping – ambassadörer för möten och evenemang hyllas
Den 26 november samlade Destination Jönköping lokala mötes- och evenemangsambassadörer på Länsresidenset.
-
Västerbottens besöksnäringsdagar 2025, del 2
Den utlovade andra delen av rapporten från Västerbottens besöksnäringsdagar i början av oktober
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sänkt moms på livsmedel – Hur hanterar och redovisar man det
En tillfällig sänkning livsmedelsmomsen påverkar både prissättning och erbjudanden Regeringen fö...
-
Norrköping blir Vinterköping igen – här är årets program
Snart är det första advent och Industrilandskapet i Norrköping kommer återigen vinterpyntas och fyllas med roliga...
-
Öresundslinjen vill skapa en grön korridor
Med konverteringen av den tredje färjan till batteridrift fortsätter Öresundslinjen sin ambition att skapa en grö...
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar ha...
-
-
Gästbloggare
-