-
Ny säsong för stora matsatsningen Skördetid i Halland
Förra året fick matsatsningen Skördetid i Halland en härlig start och 2019 blir det en fortsättning. Evenemanget samlar det stora utbudet av olika matmarknader och aktiviteter under ett namn och är en viktig satsning för att sätta landskapet på matkartan. Festligheterna pågår vecka efter vecka från augusti till oktober.
Skördetid i Halland är en arena för producenter, förädlare och måltidsskapare att samlas kring. Det ska vara enkelt för alla att upptäcka nya favoritproducenter och råvaror.
Veckor av matiga festligheter
Skördetiden börjar med Bondens egen marknad i Halmstad och Smaka på Tvååkershelgen 17–18 augusti. Säsongen avslutas med Skördefest på Tjolöholms slott 5-6 oktober. Däremellan och runtomkring är det ett fantastiskt utbud av gemensamma festligheter varje helg utspritt över hela landskapet. Evenemanget tipsar om gårdsbutiker, caféer, och restauranger. Om naturnära kurser och aktiviteter.
”Det bästa med Skördetid i Halland är att landskapet har en sådan mångfald på en liten geografisk yta. Det gör det lätt att ta sig till alla de här fantastiska evenemangen och aktiviteterna.” Säger Lisa Lemke på Prostens Pizza entusiastiskt.
Vill få fler att upptäcka och uppleva säsongen
Fler och fler gårdsbutiker i Halland håller öppet långt fram i oktober och fler måltidsupplevelser hyllar lokalt producerade råvaror. Det här är något som producenterna inom halländska livsmedel vill samlas kring och få fler att upptäcka och uppleva.
”Vi samverkar, pushar varandra och gör detta tillsammans. Skördetid innebär en förlängning av sommaren. Verksamheterna kan leva och fler kan försörja sig på sina drömmar genom turismen. Det är otroligt häftigt”, Säger Marina Evertsson på Strömma Farmlodge.
- Text: Visit Halland
- Foto: Visit Halland
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-