-
Här går restaurangerna bäst i Sverige
Enligt den senaste statistiken så har restaurangerna i Sverige utvecklats bäst i Stockholm city. De restauranger som det går bäst för i Stockholm city ligger i Vasastan och på Östermalm (plus 7 respektive 5 procent). Omsättningen för restauranger i Gamla stan och Södermalm ökade med 1 procent vardera och Kungsholmen ökade med 2 procent.
Konkurrensen mellan restaurangerna är hård. Det är viktigt att restaurangen ligger på en tillgänglig plats, vänder sig till rätt målgrupp, anpassar sig med nya trender och att det råder ett bra flöde av ett människor som går förbi.
En orsak till att omsättningen för restaurangerna ökar är att personalrestaurangerna har minskat i antal och att folk är beredd att betala mer för sin lunch än tidigare.
Att ha servicesinnad personal är a och o. Det är dyrt att anställa, särskilt efter när arbetsgivaravgiften höjdes av regeringen den 1 juni 2016. Det resulterade i att många restauranger var tvungna att höja priserna vilket gjorde att färre valde att gå på restaurang.
Shoppingsugna vill ha nära till restaurangerna
Förut aktade sig fastighetsägarna för att hyra ut lokaler till restauranger men det har ändrats. I många köpcentrum kan man se att butikerna gynnas av att det ligger restauranger nära. Nu hyr man ut cirka 18% av ytan till restauranger mot tidigare 5%.
Vill du ta del av mer statistik? Klicka här!
Fotnot: Med externhandeln i Storstockholm menas 25 större handelsområden utanför Stockholms innerstad i de närmaste tolv kommunerna. I statistiken ingår ej kategorin Hotell med restaurang. F&B = Food & Beverage.
- Text: Maria Lindqvist
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Växjö & Co söker efter en destinationsutvecklare
Växjö brukar kallas för den lilla världsstaden. Nu vill de förbättra platsen för sina besökare. Växjö & Co söker en destinationsutvecklare.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Mest under Destination, Möten och Event, Museer och Utställningar samt Mat & Dryck
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Visit Swedens målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare visar vilka delar av landet utländska turister helst vill besöka.
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Hotel Tylösand går nu samman med SAS för att lansera "Tylösand Takeoff". Ett komplett spapaket med flyg, transfer och övernattning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Katrineholm söker efter en driven turismansvarig
Katrineholm är den lilla platsen som gör ett stort avtryck. Det ligger drygt en timme från Stockholm, och har ett...
-
Gårdsförsäljning – Stärk synligheten digitalt som dryckesproducent
Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen so...
-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritanni...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-