lördag 14 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2017-01-23 13:24

    Så tas ett nytt besöksmål fram

     

    Sverige behöver fler besöksmål men hur skapar och/eller hittar man ett lämpligt objekt? Turismnytt har tittat närmare på hur man gör i Kinne-Kleva i Västergötland.

    Just nu pågår en förstudie för att undersöka om och i så fall hur gruvgångarna i Kinne-Kleva skulle kunna öppnas upp och bli ett framtida besöksmål.

    Förstudien är finansierad av Sparbanksstiftelsen Skaraborg och innehåller förutom en säkerhetskontroll även omvärldsanalys, nulägesbeskrivning av området och berörda intressenter samt
    förslag på hur en utveckling skulle kunna se ut och möjliga finansieringslösningar för en satsning.

    Så tas ett nytt besöksmål fram

    Elin Sjöstedt. Foto: Kristoffer Hilmersson

    Förstudien skrivs av Elin Sjöstedt, projektledare på Destination
    Läckö-Kinnekulle AB.

    Den 8 november 2016 genomfördes säkerhetskontrollen av gruvorna. Det som gjordes då var att området, berget och dess strukturer bedömdes genom en okulär samt fysisk okulär säkerhetsbesiktning vilket görs på olika sätt beroende på situation. Företagen som genomför säkerhetskontrollen är Bergutbildarna AB, representerade av Martin Parvisto samt dotterbolaget Spijkerman Berg & Sprängteknik AB som representeras av Sjoerd Spijkerman.

    Gruvornas historia
    Gruvorna finns för att man bröt alunskiffer där under några år på 1900-talet. En mindre anläggning startade 1927 och utvidgades
    sedan i och med andra världskriget. Under år 1942 producerades 20 ton olja per dygn i den intilliggande fabriken och brytningen pågick fram till ett par år efter krigets slut. Som mest arbetade runt 300 personer i gruvan.

    Så tas ett nytt besöksmål fram

    Gruvornas omgivning
    Marken köptes 1969 upp och på ett privat initiativ byggdes en motorbana i det gamla dagbrottet precis framför gruvgångarna.
    Några år senare blev motorbanan som fick namnet Kinnekulle Ring en av landets första halkbanor när det blev en obligatorisk del av körkortsutbildningen. Kinnekulle Ring drivs idag av företaget Kinnekulle Trafikövningsplats AB och vars främsta syfte är att erbjuda riskutbildning (halkkörning) men det anordnas också en hel del tävlingar i SSK Racings regi.

    Dialog med närliggande verksamheter viktiga
    Vid en utveckling av gruvorna är det viktigt att det sker på ett sådant sätt så att verksamheterna som ligger i närheten kan arbeta utan att inkräkta och störa varandra varför vi givetvis har en nära dialog och samverkan med såväl motorbanan som markägaren som har en gård i närheten av gruvorna.

    Hur kan man nyttja närmiljön?
    Det finns förutom gruvorna en hel del andra lämningar som vittnar om den industri som det en gång var. Det finns bland annat en gammal kontorsbyggnad och fundament till den anläggning som en gång var tillverkningsplats för skifferoljan. Till sist finns också grunden till en disponentvilla som disponenten började bygga till sig och sin familj men som inte hann bli klar innan det blev en kraftig nedgång av brytningen och till sist en nedläggning av gruvorna.

    Flera olika rapporter behövs
    Säkerhetskontrollen som genomfördes blir en rapport som tillsammans med förstudien kommer ligga till grund för att söka medel för att kunna genomföra satsningar och därmed skapa ett nytt besöksmål kring gruvgångarna i Kinne-Kleva. ”-Om vi får till en utveckling ska det i så fall ske på ett industrihistoriskt tema och därmed lyfta tillverkningen och de människor som hade sitt arbete i gruvan”, säger Elin Sjöstedt. Den gamla kontorsbyggnaden skulle till exempel kunna vara informationspunkt och entré där man får se en modell av den gamla fabriken samt en utställning om arbetet i gruvan och hur man framställde olja av alunskiffern. Omgivningarna med de gamla arbetarbostäderna samt fundamenten för tillverkningen visas innan det slutligen blir en tur i gruvorna som är upplysta så att man ser in i gångarna samtidigt som man får höra ljudet av hur det kan ha låtit vid brytningen.

     

     

    Källa: Läckö-Kinnekulle

     

    Läs också artiklarna:

    Så tas ett nytt besöksmål fram

    Sverige har fått en ny vinterdestination

    Så tas ett nytt besöksmål fram

    Så arbetar vi med att utveckla Åre

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Janne Andersson
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-05 21:35

      Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

      Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet