-
Sala i samarbetsprojekt om handelns utveckling – seminarium i mars
Flera organisationer och företag i Sala har gått samman för att stärka handeln och kommunikationen i staden.
Staden kallar till ett stormöte för att visa på handlingskraft. Den 17 mars kommer ett seminarium att genomföras. Man kommer att gå igenom och berätta om läget för handeln idag i Sverige samt diskutera hot och möjligheter.
Projekt för att stärka handeln
Allt startade i maj 2019. Kommunen, Sala Sparbank, Företagarna i Sala (organisationen), fastighetsägare och butiker gick samman i ett projekt för att stärka och lyfta handeln i staden.
Tillsammans har de nu fått ihop en budget för att finansiera en projektledare på 50%, dedikerad att jobba för och med handeln. Ett 3-årigt samfinansierat projekt med namnet ”Handlingskraft Sala”. Tanken är att projektet, efter 3 år, ska stå på egna ben med medlemsavgifter och andra finansiärer.
Samarbetet har lyft intresset i staden för att skapa nätverk och kommunicera med varandra. Ett krögarnätverk bland Salas krögare har exempelvis bildats och det har aldrig hänt förut.
Seminarium och informationskväll
En konkurrenskraftig och levande handel är viktig för en kommun. Den är motorn för resten av näringslivet på platsen. Alla behöver hjälpas åt för att stärka och trygga Salas handel. Därför bjuder Handlingskraft Sala och kommunen in stadens butiksägare och tjänstemän för att diskutera handelns läge och vad som kan göras för en positiv utveckling.
Elisabet Elmsäter Vegsö, näringspolitisk expert inom stads- och platsutveckling/besöksnäring, från Svensk Handel, kommer tillsammans med Peter Simonsson, VD på Stjärnurmakarna, att delge sin syn på arbetet med den framtida handeln och vikten av en god samordning i kommunen.
På kvällen har arrangörerna även en informationskväll med föreläsning och ett öppet forum för frågor, idéer och andra handels-relaterade ämnen. Seminariet och informationskvällen sker den 17 mars och Turismnytt kommer att rapportera om dagen.
- Text: Handlingskraft Sala & Sala kommun
- Foto: Handlingskraft Sala
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Trots en besöksminskning jämfört med 2023, fortsätter Marinmuseum att vara en av södra Sveriges största besöksdestinationer.
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska upplevelser. Göta kanal erbjuder en unik chans att upptäcka Sveriges historia och natur från vattnet.
-
Vasamuseet och Vrak i nytt poddsamarbete med Anders Lundin
Tillsammans med experter från Vasamuseet och Vrak berättar Anders Lundin om skepp som förlist i den nya podden Folkets historia.
-
Sveriges beredskap börjar lokalt, därför behöver vi besöksnäringen
Besöksnäringen har gång på gång visat sig vara en avgörande resurs i tider av kris
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2024
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Det blev ett bra slut på året med positiva utsikter för framtiden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Exakt kl. 07.11 (CET) den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning (Uppdatering 15 januari 10.20 – här...
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Exemplet Visit Hornborgasjön Nya trender och klimatföränd...
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde fjällbolaget SkiStar en boendebeläggning på 99 procent. Högst beläggni...
-
-
Gästbloggare
-