-
Scandic Göteborg Central har öppnat – stadens högsta takterrass
Den 12 juni nåddes en viktig milstolpe i Nordens största stadsutvecklingsprojekt Älvstaden. Scandic Göteborg Central öppnade för göteborgare och långväga hotellgäster.
Med 451 rum, 1 225 bäddar, möteskapacitet för upp till 1 000 personer, stadens högst belägna och största takterrass med panoramavy ut över älven, är hotellet ett av Göteborgs största.
Esset i rockärmen är takterrassen inspirerad av Miami
Göteborgs nyöppnade storhotell är strategiskt placerad vid nya Hisingsbrons södra fäste. Bara ett par hundra meter från Göteborg Centralstation följer pulsen från staden och hamnkvarteren med in genom den glastäckta fasaden, förbi den stora lobbyn, ända upp till takterrassen och takrestaurangen Above.
Hotellets ess i rockärmen hittar man på fjortonde våningen där takrestaurangen Above huserar. Med en panoramavy ut över älven möter Göteborg Miamis moderna smältdegel vilket återspeglas i både inredning och ett lekfullt mat- och dryckeserbjudande. Där den klassiska räkmackan utmanats av hotellets kockar och maträtter paras ihop med cocktails.
Omgiven av grönska kommer såväl hotell, bar- och middagsgäster kunna njuta av utsikten och den pulserande atmosfären året om. Eftersom delar av terrassen är väderskyddad.
Ett hotell som tar Göteborg till nya höjder
I den 60 000 kvadratmeter stora fastigheten vistas hotellgäster, kontorsfolk och göteborgare. Vilket innebär att upp emot 6 000 personer kan röra sig i huset under en dag.
I den stora lobbyn möts gäster av sorlet från hotellverksamhet, caféer, restauranger som serverar mat från olika världsdelar. Samtidigt som hotellets största mötesrum, The Grand Container har pågående event och konferenser för upp till 1 000 personer.
“Tillsammans med 180 fantastiska medarbetare har vi skapat ett hotell som tar Göteborg till nya höjder, där gäster får en känsla av Miami på takrestaurangen Above och en plats dit man kommer för de storslagna och personliga mötena. Det är en otrolig känsla av stolthet som infinner sig när man tittar på vad vi kommer att tillföra Göteborg. Vi har ett viktigt uppdrag att skapa minnesvärda upplevelser för gäster och lokalbor. Speciellt nu när staden växlar upp och går mot sin starkaste evenemangssommar någonsin.” Säger Malin Odéhn, Hotelldirektör på Scandic Göteborg Central.

En utökad rumskapacitet och nya arbetstillfällen
Hotellet tillför en utökad rumskapacitet med 451 rum i Göteborg, ett viktigt tillskott för att Scandic ska vara med och utveckla Göteborg till Sveriges främsta stad för möten, event och hållbar turism. Genom sitt strategiska läge är hotellet lättåtkomligt från väg- och tågnätet samt den kommande västlänken vilket möjliggör enkla resvägar till och från hotellet.
“Det känns fantastiskt att nu få öppna Scandics 89:e hotell i Sverige i Vasakronans spektakulära fastighet, och samtidigt skapa över 180 nya arbetstillfällen i Göteborg. Göteborg är en viktig marknad för oss och genom Scandic Göteborg Central sänder vi är en tydlig signal till staden, att vi med ett stort engagemang fortsätter att skapa fantastiska upplevelser och reseanledningar till Göteborg.” Säger Peter Jangbratt, Sverigechef på Scandic Hotels.
Hållbarhet är en central del – ett cirkulärt tänkande
Precis som på alla Scandichotell är hållbarhet en central del. Scandic Göteborg Central har Svanenmärkts enligt Svanens nya, tuffa kriterier där bland annat miljömärkta produkter, 100% förnybar el, frånvaron av engångsförpackningar, reducerad vattenanvändning och fokus på ett minskat matsvinn har legat till grund för certifieringen.
Fastigheten har konstruerats efter miljöcertifieringen LEED Platinum, den högsta nivån som går att uppnå inom certifieringen. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) är ett internationellt hållbarhetsbedömningssystem. Systemet bedömer flera viktiga hållbarhetsaspekter, till exempel biologisk mångfald, vattenbesparingar, energieffektivitet samt goda inomhusmiljöer med bra dagsljus-, luft- och ljudförhållanden.
Utöver de internationellt erkända miljöcertifieringarna på fastighet och hotelldrift är hotellrummen byggda med inspiration från ett cirkulärt tänkande. Inredningen har en livslängd på upp till 15 år och merparten kan återbrukas eller återvinnas vid renovering, något som går i linje med Scandics vision.
Genom öppningen av Scandic Göteborg Central stärker Scandic sin hotellnärvaro i Göteborg. De driver nu 9 hotell med totalt 2 670 rum i staden.

- Text: Scandic Hotels
- Foto: Scandic Hotels
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-