torsdag 26 maj 2022
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Wingårdhs och Lotus Hotel Group förädlar och förnyar Billingehus
    • Stockholms Hamnar ska stärka utbytet mellan Finland och Sverige
    • Swedish Workshop – speeddejting för fler internationella affärer
    • Revolutionerande elflygföretag vinner Göteborgs Companipris
  • Platsannonser:
    • Restaurangchef sökes till Sigtunahöjden
    • Destination Sigtuna söker en erfaren projektledare inom evenemang
    • Vill du jobba med incoming till hela Skandinavien?
    • Besöksverket söker en hotelldirektör (VD) för ICEHOTEL AB
    • Destination Kalmar AB söker en verkställande direktör
    • Skogshem & Wijk söker nya medarbetare till sin unika anläggning
    • Sommarsatsning skapar nya arbetstillfällen hos SkiStar
    • Lasätter Gård utanför Nyköping söker en engagerad driftchef
    • Sales Manager sökes till Paradox Museum Stockholm
    • Hållbar personal på Skogshem & Wijk – Christoffer Frances: 38 år i tjänst
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • medarbetare
    2021-11-12 15:44

    SJ nyanställer 145 medarbetare – ny generation X2000 rullar ut

    För att möta den ökande efterfrågan av resenärer nyanställer SJ nu över 125 tågvärdar och medarbetare. Det bidrar till att skapa nya arbetstillfällen i flera delar av Sverige. Just nu pågår även rekryteringen av 20 nya lokförare.

    SJ:s populära snabbtåg X2000 har rullat på svenska järnvägar sedan 1990. Det är specialbyggt för att kunna köra snabbt på den bitvis ganska krokiga järnvägen. Nu är det dags för en helt ny generation X2000 att ta plats på spåren.

    SJ rekryterar nya medarbetare ombord

    När efterfrågan på tågresor ökar behöver SJ växla upp och rekrytera flera nya medarbetare ombord. De aktuella tjänsterna rör både tillsvidare- och timanställningar.

    I den aktuella rekryteringsprocessen kommer SJ att nyanställa över 125 tågvärdar som efter en gedigen grundutbildning kommer att vara redo att tillhandahålla förstklassig service för resenärerna. SJ:s tågvärdar har också ett stort ansvar för resenärernas trygghet ombord.

    Sedan tidigare pågår även rekryteringen av 20 nya lokförare.

    Kraftfulla investeringar inför framtiden

    Tågvärdarna som rekryteras under hösten och vintern kommer att få möjlighet att växa tillsammans med tågbolaget SJ. De nya medarbetarbetarna kommer att utgå ifrån Stockholm, Göteborg, Malmö och Gävle.

    Det är inte bara på personalsidan som SJ förstärker framöver. Tågbolaget har nyligen även beslutat om att köpa in 25 nya regionaltåg för att möta det ökade intresset för klimatsmarta, bekväma och effektiva tågresor. Det skrev Turismnytt om i en tidigare artikel här.

    “Våra kommande nyanställningar och vår satsning på nya regionaltåg är kraftfulla investeringar inför framtiden. Intresset för tågresandet är starkt i dag och vi är övertygade om att efterfrågan kommer att öka ytterligare.” Säger Madeleine Raukas, vice VD för SJ.

    Att arbeta som tågvärd är en spännande och varierande tjänst med hela Sverige som arbetsplats. I arbetet är man ansiktet utåt i en koncern med över 5000 medarbetare. Tillsammans bidrar företagets samtliga anställda till ökat tågresande – framtidens sätt att resa. Som tågvärd på SJ arbetar man också för att de svenska klimatmålen ska nås.

    Jobbannonserna hittar du på SJ:s hemsida här.

    Ett helt nytt gammalt tåg sätts snart i trafik

    Upprustningen av SJ:s hela flotta av X2000-tåg når snart en viktig milstolpe. Med helt ny och betydligt mer modern teknik och sprillans ny inredning sätts det första uppgraderade tåget i trafik i mitten av november.

    Det som behålls är stålchassit med korglutningen, vilket innebär att tusentals ton stål kan återanvändas. Däremot har all teknik som styrsystem, bromsar och kommunikationssystem bytts ut.

    Resenärerna kommer att kunna njuta av nya bekväma stolar med elmanövrerad inställning, modern ljussättning, mer funktionella toaletter och rullstolsplatser och en helt ny bistro med utökade möjligheter att erbjuda ett variationsrikt utbud.

    “Komfortmässigt blir det verkligen ett lyft. Vi är förstås jättestolta över att vi vunnit den prestigefyllda utmärkelsen Best of the best i den internationella designtävlingen Red Dot för inredningen. Vi kommer kunna erbjuda våra resenärer det mest moderna, bekväma, funktionella och driftsäkra tåg som finns i Sverige.” Säger SJ:s VD och koncernchef, Monica Lingegård.

    Har fångat upp behov och önskemål

    I arbetet med att uppgradera teknik och design har SJ fört dialog med sina kunder och fångat upp behov och önskemål.

    Ett resultat av det är betydligt bättre uppkoppling på tåget. Förutom att ett förbättrat 5G-baserat Wifi-system har installerats på tåget har fönstren bytts ut mot nya som underlättar dataöverföringen och därmed förbättrar uppkopplingen avsevärt.

    Informationssystem, platsnummer och utrymmen såsom toaletter och bistro har utformats i samarbete med representanter för olika funktionshinderorganisationer.

    När det första tåget sätts i trafik den 16 november kommer det att gå på sträckan Stockholm – Göteborg.

    • Text: SJ AB
    • Foto: SJ AB
    • Tweet
  • Billingehus
    2022-05-25 18:48

    Wingårdhs och Lotus Hotel Group förädlar och förnyar Billingehus

    Nu pågår ett omfattande arbete i att väcka liv i Billingehus. Det ska åter bli en destination värd att ta omvägar för.

  • Stockholms Hamnar
    2022-05-25 18:20

    Stockholms Hamnar ska stärka utbytet mellan Finland och Sverige

    Stockholms Hamnar tillsammans med Visit Stockholm tar initiativ till att fördjupa relationen med Finland genom ett nytt projekt.

  • Swedish Workshop
    2022-05-24 17:02

    Swedish Workshop – speeddejting för fler internationella affärer

    I veckan anordnades Swedish Workshop i Falun. Under två dagar möttes internationella researrangörer och svensk besöksnäring.

  • Göteborgs Companipris
    2022-05-24 16:43

    Revolutionerande elflygföretag vinner Göteborgs Companipris

    Årets vinnare av Göteborgs Companipris är det banbrytande elflygföretaget Heart Aerospace som vill revolutionera branschen.

  • semestern
    2022-05-24 16:28

    Svenskarna lägger mer pengar på semestern men avstår utlandsresa

    Årets sommar blir den första på flera år helt utan restriktioner för svenskarna och det påverkar semestern. Det visar en ny undersökning.

  • Rapport om svensk besöksnäring från Gold of Lapland
    2022-05-23 02:22

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 16-20 maj 2022

    Den här veckan med en undersökning som visar att svenskarna kommer att lägga mer pengar på semestern men avstår utlandsresan

  • Årets Turismpris 2022
    2022-05-20 17:33

    Cykla i Filmlandskapet Småland vinnare av Årets Turismpris 2022

    Carina Engqvist och Carina Eldåker, grundare av Cykla i Filmlandskapet Småland, fick ta emot Årets turismpris 2022.

  • Lakritsfabriken
    2022-05-20 17:18

    Lakritsfabriken utvecklar sin destination med guidade turer

    Under sommaren kommer Lakritsfabriken arrangera flera guidade turer där odling, matlagning och skörd av lakrits kommer vara i fokus.

  • Stärka världsarv
    2022-05-19 18:15

    Projektet Stärka världsarv ska bidra till en hållbar turismutveckling

    2019-2021 genomfördes projektet Stärka världsarv i Falun. Projektet är avslutat och nu finns en sammanfattning av det tillgänglig.

  • Pippi på Cirkus
    2022-05-19 17:47

    Pippi på Cirkus har äntligen världspremiär den 1 juli 2022

    Pippi skapar magi och bjuder på en cirkusmusikal den 1 juli 2022. Då är det äntligen dags för föreställningen Pippi på Cirkus.

  • Veckans profil

    Fredrik Reinfeldt

    Fredrik Reinfeldt

    Ordförande för Visita

    Fredrik Reinfeldt har tagit över ordförandeskapet i Visita. Turismnytt har intervjuat honom om hur han ser på olika besöksnäringsfrågor.

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Välkommen till Tillväxtverkets och Visit Swedens webbinarium om hållbara transporter den 2 juni

    • Ekonomiska läget i besöksnäringen 2021-kvartal 4

    • Kunskapsbank för turism och besöksnäring (kunskapbesoksnaring.se)

    • Läs mer om vårt arbete med turism och besöksnäring

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, april 2022

    • Dra nytta av Visit Swedens senaste kampanj Cover Sweden

    • Hur tänker internationella researrangörer om hållbarhet?

    • Prenumerera på Visit Swedens nyhetsbrev

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day 2022
      2022-05-31
      • Skellefteå
      • placebrander.se/placebranders-day-2022/
    • Tillsammans ökar vi takten för en hållbar turism – fokus hållbara transporter (Tillväxtverket/Visit Sweden)
      2022-06-02
      • Digitalt
    • Östra Mellansveriges kunskapsdag för en hållbar besöksnäring (save the date)
      2022-10-27
      • Uppsala
      • www.destinationsutveckling.com/events/ostra-mellansveriges-kunskapsdag/
    • Turistrådsdagen Västsverige (save the date)
      2022-11-10
      • Göteborg
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2022-05-20 16:16

      Intervju med Fredrik Reinfeldt om hans nya roll som ordförande för Visita

      Fredrik Reinfeldt övertog ordförandeskapet i Visita på årsstämman i början av maj. Vi skrev om a...

    • 2022-05-23 02:22

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 16-20 maj 2022

      En av de intressantaste och mest anmärkningsvärda nyheterna den här veckan är kanske undersökningen som visar att...

    • 2022-05-19 17:47

      Pippi på Cirkus har äntligen världspremiär den 1 juli 2022

      Pippi, Prusseluskan, Kling och Klang, Tommy och Annika skapar magi och bjuder på en riktig sprakande cirkusmusika...

    • 2022-05-17 16:11

      Vår Gård tar hem titeln Årets Konferensanläggning 2022

      Årets vinnare i kategorin Årets Konferensanläggning gick till Vår Gård Saltsjöbaden som stod mot...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Du har skapat en ny upplevelse som du lagt upp på hemsidan. Du har gjort flera inlägg på Facebook och Instagram… men ingen bokar.<...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Förväntningarna på resandet skruvas ned inför sommaren. Det är krigsroligheter i världen och hushållen riskerar minskade budgetar till följd...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I teorin kan det låta enkelt men det här är kanske bland det svåraste man kan hålla på med inom marknadsföring och kommunikation. Men dagen...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • kontakt@turismnytt.se
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2022 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet