-
SM i vattenrutschbana! Visste ni att det fanns?
Hur skapar man ett evenemang som samlar hela familjen och/eller kompisgänget? Här är vår rapport från SM i vattenrutschbana i Västerås som hölls i helgen.
SM-tävlingar utan krav på träning
I vilken annan sport kan man samla barn och vuxna i SM-tävlingar där det inte krävs någon träning innan deltagande? Just detta har man för andra året i rad gjort när man höll i SM i vattenrutschbana.
Alla kunde anmäla sig och deltaga i kvaltävlingar på fyra olika platser:
- Kokpunkten, Västerås
- Gustafsvik, Örebro
- Aqua Nova, Borlänge
- Fyrishov, Uppsala
Det enda kravet var att man som junior skall vara mellan 7 och 16 år eller vuxen, över 17 år. Alla deltagare får betala en mindre anmälningsavgift som går till WaterAid.
Tävlingen går ut på att snabbast ta sig ned i vattenrutschbanorna. De allra snabbaste fick åka till Kokpunkten i Västerås för att tävla i finalen som hölls den 14-15 oktober.
Finalen – en stor familje-/kompissammankomst
Turismnytt var med och bevakade juniorernas SM-finaler under söndagen.
Besökarna möttes av röda mattan och två stora solstolar utanför ingången till Kokpunkten. Många ur personalen hade SM-tröjor på sig.
Actionbadet Kokpunkten höll öppet som en vanlig dag men majoriteten av besökarna var vänner och familj till de tävlande. En tävlande berättade hur han ”äntligen” fick möjligheten att vara med sin familj under en hel helg. Under lördagen tävlade pappan i vuxenklassen och under söndagen sonen i juniorklassen. Övriga familjemedlemmar hejade på och passade på att njuta av actionbadet. På lördagskvällen tog man det lugnt på hotellrummet.
Många av de tävlande hade förutom sin familj också med en kompis eller två. Det märktes av stämningen vid både start- och målområdet. Folk klappade spontant sina händer och ropade olika heja-rop. En del blev märkbart sura när de förlorade medan andra tog det med en klackspark. På det stora var det en glädjesammankomst.
Vinnarna i finalen

Elitvinnarna av SM i vattenrutschkanaInom elitklassen (de som var 17+) vann Daniel Mattila, 33 år från Eskilstuna. Tvåa kom Staffan Holmström, 45 år från Lidingö, och på en tredjeplats kom Fredrik Stockman, 33 år från Stockholm.
I juniorklassen vann Timothy Neuhaus, 13 år från Gävle. Han hade inte tränat någonting inför tävlingen och ställde upp i den som en kul grej.
Tvåa blev Noa Skomorowski, 14 år från Borlänge, och trea Anton Landberg, 12 år från Örebro.
Om Kokpunkten
Actionbadet Kokpunkten finns på åtta våningar i ett gammalt kraftverk i Västerås. Badpalatset är en plats där man kan uppleva action men det finns också en stor relaxavdelning. Här kan man åka vattenrutschkanor, titta på äventyrsfilmer från bassängen, åka vattenvirvel, bada utomhus sju våningar upp, njuta av den fina Mälarutsikten, äta/fika, klättra med mera.

Hårtorkar på rad i separat hårstudio- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Festivalen går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt kliv framåt
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det lättare för danskar att resa till Sverige under vintern genom att lansera skidsemesterlösningar.
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Mitt i pandemin valde ledningen för Hotel Kung Carl att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Invite Guest Technology AS inleder partnerskap med Visit Group Partnerskapet förenar Invites avancerade gästplatt...
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar ha...
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd som ...
-
-
Gästbloggare
-



