-
Start för 1,7-miljardersbygge på Idre Himmelfjäll
Tisdag 31 juli var det byggstart för det första nya alpina skidområdet på över 30 år i Sverige – ett bygge värt 1,7 miljarder. Efter genomförd tillståndsprocess och projektering har styrelsen tagit beslutet om att börja bygga den första etappen av det alpina skidsystemet på Idre Himmelfjäll.
Det nya området på Idre Himmelfjäll hoppas att bli en av Skandinaviens största turistanläggningar. Platsen kommer att innefatta 2 000 hektar av fjällnatur med en rad boendealternativ, restauranger, butiker, vägar, parkeringar och tillhörande service. Redan till vintern 2019 ska 8 liftar, 22 alpina nedfarter, snökanoner, vattenledningar, pumphus, längdspår, skidshop, cirka 2 600 bäddar och en hel del annat vara klart.
Intresset för tomter är stort
Samtidigt startar också byggandet av ett flertal nya bostadsområden med bland annat fritidshus, VA-nät, vattenreservoar, elnät och fibernät. Bakom bostadsområdena står många parter, varav Idre Himmelfjäll redan har sålt 260 tomter för fritidshus och flerbostadshus.
”Med tomtpriser från 400 000 upp till 1,6 miljoner och lägen som direkt ski-in, ski-out i direkt anslutning till längd-skoterspår och vidunderlig fjällutsikt finns det något för alla som vill förverkliga sin fjälldröm.” Säger Ingalill Lindgren, säljansvarig Idre Himmelfjäll.
Nya jobbmöjligheter
Det nya alpina skidområdet kommer att ge en hel del nya jobb. Redan under den inledande byggprocessen som kommer att pågå under flera år beräknas minst 150 personer sysselsättas i byggverksamhet, entreprenad, transporter och liknande tjänster. Även övrig service- och näringsverksamhet i Idre påverkas mycket positivt.
Under hösten och vintern planerar Idre Himmelfjäll att påbörja rekryteringen av nyckelpersoner som ska vara med och starta upp verksamheten. Lediga tjänster kommer annonseras i höst.
- Text: Idre Himmelfjäll
- Foto: Idre Himmelfjäll
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
När världscupen i telemark i Trillevallen för andra året i rad genomförs med en tydlig satsning på hållba...
-
-
Gästbloggare
-