onsdag 10 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
    • Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
    • Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholmarna har sagt sitt – Tekniska museet är museet med bäst utställningar. Dessutom har museet en chans att vinna "Årets Museum 2025".
    2025-02-20 16:00

    Stockholmarna anser att Tekniska museet har bäst utställningar

    När stockholmarna själva får välja står Tekniska museet som klar vinnare i kategorin bästa utställningar. I en undersökning där stadens invånare röstat fram sina favoritmuseer, är det Tekniska som tar hem priset för upplevelser som engagerar och överraskar publiken.

    “Vi har jobbat hårt för att förflytta bilden av vad, när, hur och för vem ett tekniskt museum kan vara. Med öppettider tolv timmar per dygn och upplevelser av allt från rymd, skog, dataspel och gruvor till art tech-upplevelser och provocerande konst brukar vi beskriva oss som ett tekniskt kulturhus. Det här priset är ett fantastiskt bevis på att vi lyckas med det.” Säger Fanny S Aupeix, kreativ direktör på Tekniska museet.

    Utmärkelsen baseras på en undersökning av företaget Evimetrix, om de mest omtyckta museerna i Stockholm län. 1500 respondenter i Storstockholm har uttalat sig om 42 museer.

    Utställningarna får nytt liv genom programaktiviteter

    Under det senaste året har Tekniska museet öppnat flera nya utställningar och upplevelser som skiljer sig från det förväntade. Utställningen Skogen tar besökaren med längs slingrande stigar, förbi en sjö och vidare till labbet med innovationer från skogen. I konstutställningen Borderlands på museets nya life science-filial The Cell, väcker konstnären Helen Pynor tankar kring liv och död.

    Utställningarna på Tekniska museet får också nytt liv genom en rad olika programaktiviteter. Skogen har ena dagen fyllts med interaktiv teater, en annan dag är den platsen för en het debatt om skogsfrågan. I de mörka gångarna i Gruvan har rollspelsklubben Slay Beyond Slay huserat sena kvällar, och Wisdome Stockholm har bjudit på både astronautbesök, innovationstävlingar och art tech-upplevelser.

    “Vi har öppnat tio nya utställningsupplevelser på tre år. Nu har vi sikte på Tensta där Tekniska flyttar in med en permanent filial med matematik i fokus. På The Cell i Hagastan öppnar två nya utställningar om mänskligt beteende och på museet på Djurgården väntar en jättesatsning på en basutställning om svensk teknikhistoria.” Avslutar Fanny S Aupeix.

    Tekniska museet kan bli Årets museum 2025

    Dessutom är nu Tekniska museet nominerat till den prestigefyllda utmärkelsen Årets museum 2025, som delas ut av Sveriges Museer och Svenska ICOM.

    ”Motiveringen sammanfattar precis det vi strävar efter, att vara ett museum mitt i samhället. Vi är otroligt glada och stolta över nomineringen.” Säger Peter Skogh, museidirektör på Tekniska museet.

    I motiveringen lyfts Tekniska museets transformation från ett traditionellt museum till ett tekniskt kulturhus med generösa öppettider. Museets aktiva arbete för inkludering av fler i samhället och viljan att skapa jämlika möjligheter är en förebild. Välproducerade utställningar, utmanande programpunkter och uppsökande verksamhet lockar både stora och små till diskussion och insikt om relevanta samtids- och framtidsfrågor. Nomineringen lyfter också fram museets förmåga att kombinera lekfullhet med vetenskapligt djup.

    Priset delas årligen ut till ett museum som visar mod, kreativitet och spets inom områdena relevans, inspiration samt kunskap och bildning. Vinnaren presenteras den 8 april 2025 vid Museernas vårmöte i Jönköping.

    Här kan ni läsa mer om Tekniska Museet på Turismnytt.

    • Text: Tekniska museet
    • Foto: Anna Gerdén, Tekniska museet
    Tweet
  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-06-02 22:04

      SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti

      Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker

    • 2026-06-04 21:37

      Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

      Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet