-
Stockholmarnas resor till Kalmar ökar
Under året har man sett en ökning av resandet från Stockholm till Kalmar. Kanske har stockholmarna upptäckt regionen eller så är det så att de tröttnat på att köra bil?!
Klart är att antal passagerare ökat under året och att stockholmare och charterresenärer står för den största ökningen. Under 2015 reste 121.868 personer till och från Kalmar Öland Airport och i år har den siffran ökat med 7,4%. Men bara under juli månad har linjen mellan Kalmar och Arlanda ökat med 25% och chartern med 12%. Då skall man komma ihåg att chartern till Turkiet och att chartern från Berlin har lagts ned. Det är inte antal flygningar som har ökat utan det är fyllnadsgraden i flygplanen som ökat enligt Ronny Lindberg, VD och flygplatschef Kalmar Öland Airport.
Flygplatsen verkar för att i nära samarbete med näringslivet, regionen och kommunen som är flygplatsens ägare, utveckla flygtrafiken till och från Kalmarregionen, såväl nationellt som internationellt. Med en tydlig framtida målbild samlar man verksamheten under tre utvecklingsområden; för en attraktiv livsmiljö, för framgångsrika globala affärer och för en fördubblad besöksnäring i regionen. Flygplatsen är med sina ca 222000 passagerare Smålands ledande flygplats med reguljär trafik till Stockholm Arlanda och Stockholm Bromma samt en omfattande chartertrafik till Grekland, Kroatien, Spanien och Italien.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Kalmar Airport
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
Mest under Museer/Utställningar och Utmärkelser, men även Destination och Boende
-
Göta kanal är utsedd till Europas bästa cykelled
Göta kanals cykelled har utsetts till Europas bästa cykelled vid Fiets en Wandelbeurs-mässan i Utrecht, Nederländerna.
-
”Vikings before vikings” ny utställning på Vrak – Museum of Wrecks
I april kommer utställningen av Saaremaa Museum i Estland att resa över Östersjön för att visas på Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm.
-
Cabonline ingår partnerskap med Möten & Event 2025
Cabonline är stolta över att vara en del av branschmässan Möten & Event 2025 den 19–20 februari på Kistamässan i Stockholm.
-
Hernö Gin Hotell, Sveriges nya upplevelsehotell i Höga Kusten, har öppnat
Nu står prisbelönta Hernö Gins första egna hotell redo att välkomna gäster till en förstklassig upplevelse i magisk natur
-
Egyptiska mumier och evigt liv – Ny utställning på Kalmar Slott i vår
Internationell utställning öppnar på Kalmar Slott i vår med föremål från Florens arkeologiska museum
-
Naturens kraft blir temat för Sofieroåret 2025
Naturen i konsten - den konstiga naturen, det är temat för Sofieroåret 2025, både i utställningar och i parken
-
Ett år med Finncanopus – Finnlines dubblar passagerarantalet
Efter ett år i trafik med Finnlines Finncanopus och systerfartyget Finnsirius har passagerarantalet mellan Sverige och Finland fördubblats
-
Vinnare av Ekoturismpriset och alla andra svenska vinnare på GTA
Här hittar du vinnaren av Ekoturismpriset och alla andra svenska på Grand Travel Award
-
Fortsatt stort intresse för skidsemester inför sportloven
SkiStar meddelar ett fortsatt starkt bokningsläge med en beläggningsgrad på 96% under sportlovsveckorna
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Förutsättningarna när gårdsförsäljning av alkoholdrycker är på plats
Turismnytt tackar Visita för att vi får återpublicera denna artikel. Den 21 januari 2025 överlämnade regeringen p...
-
Swedish Lapland söker två stjärnor till spännande tjänster
Swedish Lapland söker en Content Production Officer och en Online Communications Officer Content Production Offic...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Transport/Infrast...
-
Vinnare av Ekoturismpriset och alla andra svenska vinnare på GTA
Den 13 februari 2025 arrangerades Grand Travel Award för 33 gången. Här nedan listar vi vinnarna av dels Ekoturis...
-
-
Gästbloggare
-