-
Swooosh – Nytt branschevent som samlar transportproffsen
Aldrig någonsin har transport och mobility varit så hett som nu – branschen fullkomligt exploderar av nya startups och techbolag som ritar om spelplanen.
Mitt i denna mobility-tid lanserar nyhetssajten Breakit nya branscheventet Swooosh – en halvdag om det allra senaste som händer inom transport och mobility. Du får träffa de hetaste startupsen inom området just nu – allt från drönare och elscootrar till pod-taxis, och få insyn i hur storbolagen behöver agera för att hänga med i utvecklingen. Dessutom får du nätverka och diskutera gemensamma utmaningar med branschkollegor – hur kan vi t.ex lösa de samhällsutmaningar som uppstår med framtidens transport?
Eventet samlar alla som driver eller jobbar på en startup inom transport, liksom beslutsfattare inom näringslivet och offentlig sektor som jobbar med framtidens transport, samt investerare.
Moderatorer är Fritte Fritzson, programledare, komiker och radioprofil, och Camilla Björkman, affärsutvecklingschef på Breakit.
Tid: kl. 13.00-17.00 den 5 mars 2019.
Plats: Meeting Room, Alströmergatan 20, Stockholm.
Turismnytts läsare får 30% rabatt med koden TN30 – boka din biljett till Swooosh här!- Text: Breakit
- Foto: Breakit
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-