-
Tyska turister ska lockas till Sverige med Inga Lindström
Nu har den nya hemsidan ingalindstrom.com lanserats mot den tyska privatresemarknaden. Satsningen är ett nytt samarbete mellan turismorganisationerna i Nyköping, Oxelösund, Trosa, Linköping, Söderköping, Norrköping, Södertälje och de regionala turismorganisationerna i Sörmland och Östergötland.
Tror på fler möjligheter framöver
Sedan 2004 har Nyköpings kommun arbeta med varumärket Inga Lindström mot den tyska marknaden, men nu utökas samarbetet mellan kommunerna från Linköping till Södertälje. Inga Lindström är en tv-serie med fristående filmer som sänds årligen på den tyska TV-kanalen ZDF med 5–10 miljoner tittare per avsnitt. Filmerna har spelats in sedan 2003 i delar av Sörmland och Östergötland och visar upp en romantisk bild av Sverige.
”Tyskland är den viktigaste utlandsmarknaden för vårt område längs kommande Ostlänken och E4:an. Målet är att ännu fler tyska besökare ska upptäcka vårt utbud. När vi nu gemensamt intensifierar arbetet med Inga Lindström som reseanledning tror vi på fler möjligheter framöver.” Säger Erik Lindhe, turistchef i Nyköpings kommun.
Utöver hemsidan kommer bearbetningen av den tyska marknaden att intensifieras via researrangörer, digitala kanaler, sociala media, mässor, nyhetsbrev och i samarbete med Visit Sweden.
- Text: Visit Linköping & Co
- Foto: Visit Linköping & Co
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
Ett svar till “Tyska turister ska lockas till Sverige med Inga Lindström”
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-
Ett problem med Inga Lindström är att filmerna visar en något (understatement!) glättad bild av Sverige. Himlen är alltid blå, alla kvinnor är 20-30 år, alla har sjötomt, nästan alla har egen häst …De som bor i stan verkar alla bo i Hammarby sjöstad.
Å andra sidan är det sant att alla säger ”hej”!