-
Ny utlysning på gång från Tillväxtverket – handlar om regional planering
Tillväxtverket kommer att gå ut med en utlysning i april som omfattar 5 miljoner kronor till projekt inom regional planering.
Ett tema har särskilt fokus på besöksnäringen
Genom bättre samordning av lokala och regionala planeringsprocesser kan ett effektivare hållbart regionalt utvecklingsarbete bedrivas. Tillväxtverket vill möjliggöra att alla regioner ska ha goda förutsättningar att arbeta med regional planering som ett komplement till befintliga planeringsprocesser.
Utlysningen handlar om att bygga kunskap och stärka regionala utvecklingsprocesser. Man har valt tre olika tematiska inriktningar för projekten.
En av inriktningarna har särskilt fokus på besöksnäringen och handlar om att stärka den genom samordnade planeringsprocesser.
Stärk besöksnäringen genom samordnade planeringsprocesser
Konkurrensen om tillgången på mark och vatten där besöksnäringsföretag kan bedriva sin verksamhet ökar. Då behöver det redan i planeringen säkerställas att utvecklingsmöjligheter finns. För att lyckas med det behövs samordnade planeringsprocesser mellan kommuner och på regional nivå utarbetas.
Tillväxtverket ser en potential i att ta steget från att arbeta med besöksdestinationer i snäv bemärkelse till ett bredare synsätt där synergier med platsutveckling tas tillvara bättre. Målet är att samordna offentliga resurser och främjarnas insatser för att skapa attraktiva miljöer för medborgare, företag och besökare. En viktig del i detta är att med mellankommunal och regional planering som verktyg skapa bättre förutsättningar för en växande besöksnäring.
Inom detta tema söker Tillväxtverket projekt som arbetar med dessa frågor på strategisk nivå. Man ser att kommuner och regionala besöksnäringsorganisationer är naturliga aktörer i dessa utvecklingsprojekt. Resultaten av projekten kan vara i form av kunskapsmaterial och arbetsmetoder som sedan utgör inspel i eller bakgrundsmaterial till relevanta strategier på lokal och regional nivå.
Läs om den planerade utlysningen här!
- Text: Tillväxtverket
- Foto: Tillväxtverket
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Pris...
-
-
Gästbloggare
-