-
100 KAYAKOMATER i Sverige 2022 – ett nytt sätt att hyra ut SUP och kajak
Intresset för paddling har exploderat i Sverige. Under sommaren har varje vattendrag och kanal fyllts av aktiva svemestrare på SUP-brädor och i kajaker. Att sola på en SUP-bräda istället för under ett parasoll slår högre! Att packa för en picknick på en öde ö, eller att ta en kajak till närmaste glasskiosk istället för att köa på land likaså.
Som ett svar på detta kommer nu KAYAKOMATx by Point65 Sweden. Kunden bokar utrustning online, får en kod och hämtar sedan ut sin SUP eller kajak från en obemannad station. En smidig lösning som gör det enkelt att bjuda sig själv på en naturupplevelse.
100 KAYAKOMATER till 2022
KAYAKOMAT by Point 65 Sweden lanserades under våren 2021 med ett dussin enheter, med 12-36 kajaker och SUP-brädor i varje. De har varit i drift under sommaren och fler enheter planeras till sommaren 2022.
Företaget satsar på att placera ut 100 KAYAKOMATer, som alla drivs tillsammans med en lokal partner. Ett flertal uthyrningsplatser kommer också att startas i till exempel Tyskland, Spanien och Danmark.
Ungefär hälften av de nya platserna är redan klara och erbjuder en blandning av city-paddling i sommarstäder, skärgårdskänsla vid andra sjönära verksamheter samt semesterfeeling på campingar och anläggningar runt om i landet.
Naturuppleveler på vattnet för den aktiva gästen
Det sistnämnda är en möjlighet företaget tror extra mycket på, och en av dem som redan har bestämt sig är Kristian Zetterman på Dynestrand Camping & Ställplats utanför Strömstad. Han har precis tagit över campingen och har stora planer för 2022.
”Det kommer att hända mycket! Jag har precis tagit över campingen och kommer att göra en rejäl uppfräschning av hela anläggningen. Förhoppningen är att satsningen på KAYAKOMAT kommer att locka fler gäster till campingen och att detta möjliggör en vidare utveckling av verksamheten. Hit kommer många norrmän och för dem är möjligheten till naturupplevelser viktig.” Säger Kristian Zetterman.
Lönsam uthyrningsverksamhet måste vara digital
Att få lönsamhet med manuell uthyrning på en mindre ort eller camping kan vara svårt. Det behövs stora volymer för att täcka personalkostnader. Detta stämmer överens med Kristian Zettermans tankebanor.
”Det handlar om att hushålla med begränsade resurser utan att för den sakens skull tumma på att kunna ge besökarna en fin vistelse.”
Att ha ett digitalt bokningsflöde och att kunden smidigt hämtar ut sin kajak själv ger helt andra förutsättningar att erbjuda gästerna denna uppskattade aktivitet. Det ger också en möjlighet att förlänga öppettider och säsongen för uthyrningen.
”Våra undersökningar visar dessutom att det är så här kunderna vill ha det. De uppskattar smidigheten, friheten och flexibiliteten jämfört med en bemannad uthyrning. Att kunna ta till vara på en vacker sommardag och sätta sig i en kajak samma timme man kom på idén gör det lätt att sätt lite ”Carpe Diem-feeling” på dagen.” Säger Richard Öhman, grundare av Point 65 Sweden som står bakom KAYAKOMAT-konceptet.
Är du själv eller någon du känner intresserad av att starta KAYAKOMAT? Skicka ett mail till [email protected] eller ring 076 863 95 15
Mer information finns också här.

- Text: Point65 Sweden
- Foto: Point65 Sweden
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren. ...
-
-
Gästbloggare
-