-
100 KAYAKOMATER i Sverige 2022 – ett nytt sätt att hyra ut SUP och kajak
Intresset för paddling har exploderat i Sverige. Under sommaren har varje vattendrag och kanal fyllts av aktiva svemestrare på SUP-brädor och i kajaker. Att sola på en SUP-bräda istället för under ett parasoll slår högre! Att packa för en picknick på en öde ö, eller att ta en kajak till närmaste glasskiosk istället för att köa på land likaså.
Som ett svar på detta kommer nu KAYAKOMATx by Point65 Sweden. Kunden bokar utrustning online, får en kod och hämtar sedan ut sin SUP eller kajak från en obemannad station. En smidig lösning som gör det enkelt att bjuda sig själv på en naturupplevelse.
100 KAYAKOMATER till 2022
KAYAKOMAT by Point 65 Sweden lanserades under våren 2021 med ett dussin enheter, med 12-36 kajaker och SUP-brädor i varje. De har varit i drift under sommaren och fler enheter planeras till sommaren 2022.
Företaget satsar på att placera ut 100 KAYAKOMATer, som alla drivs tillsammans med en lokal partner. Ett flertal uthyrningsplatser kommer också att startas i till exempel Tyskland, Spanien och Danmark.
Ungefär hälften av de nya platserna är redan klara och erbjuder en blandning av city-paddling i sommarstäder, skärgårdskänsla vid andra sjönära verksamheter samt semesterfeeling på campingar och anläggningar runt om i landet.
Naturuppleveler på vattnet för den aktiva gästen
Det sistnämnda är en möjlighet företaget tror extra mycket på, och en av dem som redan har bestämt sig är Kristian Zetterman på Dynestrand Camping & Ställplats utanför Strömstad. Han har precis tagit över campingen och har stora planer för 2022.
”Det kommer att hända mycket! Jag har precis tagit över campingen och kommer att göra en rejäl uppfräschning av hela anläggningen. Förhoppningen är att satsningen på KAYAKOMAT kommer att locka fler gäster till campingen och att detta möjliggör en vidare utveckling av verksamheten. Hit kommer många norrmän och för dem är möjligheten till naturupplevelser viktig.” Säger Kristian Zetterman.
Lönsam uthyrningsverksamhet måste vara digital
Att få lönsamhet med manuell uthyrning på en mindre ort eller camping kan vara svårt. Det behövs stora volymer för att täcka personalkostnader. Detta stämmer överens med Kristian Zettermans tankebanor.
”Det handlar om att hushålla med begränsade resurser utan att för den sakens skull tumma på att kunna ge besökarna en fin vistelse.”
Att ha ett digitalt bokningsflöde och att kunden smidigt hämtar ut sin kajak själv ger helt andra förutsättningar att erbjuda gästerna denna uppskattade aktivitet. Det ger också en möjlighet att förlänga öppettider och säsongen för uthyrningen.
”Våra undersökningar visar dessutom att det är så här kunderna vill ha det. De uppskattar smidigheten, friheten och flexibiliteten jämfört med en bemannad uthyrning. Att kunna ta till vara på en vacker sommardag och sätta sig i en kajak samma timme man kom på idén gör det lätt att sätt lite ”Carpe Diem-feeling” på dagen.” Säger Richard Öhman, grundare av Point 65 Sweden som står bakom KAYAKOMAT-konceptet.
Är du själv eller någon du känner intresserad av att starta KAYAKOMAT? Skicka ett mail till [email protected] eller ring 076 863 95 15
Mer information finns också här.

- Text: Point65 Sweden
- Foto: Point65 Sweden
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter flera år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt
-
-
Gästbloggare
-