
Bianca Brandon-Cox
Bianca Brandon-Cox bor i Stockholm men jobbar nationellt. Med en bakgrund som marknadsförare och prisbelönt matfotograf, bidrog hon mellan 2019-2022 bland annat till Visit Swedens ”Exportprogram för måltidsturism”, där hon inspirerade svenska besöksnäringsföretag i konsten att paketera och marknadsföra sig mot såväl svenska som internationella resenärer.
Sedan årsskiftet har Bianca fortsatt att sprida sin expertis som konsult inom värdeskapande marknadskommunikation och affärsutveckling. Hon drivs av att ligga i framkant och brinner för att inspirera andra med insikter inom t ex digitala verktyg, morgondagens medvetna resenärer, hållbar produktutveckling, potentialen inom måltidsturism och trender.
Bianca Brandon-Cox hemsida:
Länk till Biancas blogg:
https://biancabrandoncox.com/blogg
Här kan du läsa Biancas inlägg:
Trendspaning 2025: En era för måltidsupplevelser och hållbar platsutveckling
Sigtunahöjden – Del 2 i serien ”Goda hållbara exempel”
Skapa inspirerande bilder och illustrationer med AI-verktyget Midjourney
Utveckla specialanpassade GPTs för din verksamhet
Blogginlägg
-
Trendspaning 2025: En era för måltidsupplevelser och hållbar platsutveckling
Trenderna 2025 visar på en efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Måltidsupplevelser blir en kraft för platsutveckling.
-
Skapa inspirerande bilder och illustrationer med AI-verktyget Midjourney
Upptäck kraften i det bildgenererande AI-verktyget Midjourney med Bianca Brandon-Cox i hennes nya blogginlägg för Turismnytt.
-
Utveckla specialanpassade GPTs för din verksamhet
I del 2 i serien om AI-verktyg berättar Bianca om hur du kan skapa skräddarsydda digitala assistenter, GPTs, för dig och din verksamhet.
-
Träffa din nya outtröttliga och kreativa kollega – ChatGPT
Turismnytts nya bloggare Bianca lär dig hur du kan använda AI-verktyget ChatGPT till alltifrån enkel textproduktion till att skapa nya attraktiva paketupplevelser och mycket mer.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Statligt ägda marknadsföringsbolaget Visit Swedens senaste, stora målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Möten och Event, Mus...
-
Hotel Tylösand och SAS i nytt samarbete – lanserar spapaket
Ett av Sveriges mest ikoniska spahotell, Hotel Tylösand, går nu samman med flygbolaget S...
-
Sala 400 år – nominerat till två prestigefyllda priser i Gyllene Hjulet
Den 23 april är det Gyllene Hjulet-gala och Sala 400 år är nominerat i två kategorier: Årets hållbara eve...
-
-
Gästbloggare
-