-
Tott Hotels får nya hotell i Visby
Tott Hotels är ett nytt franchisekoncept som riktar in sig på hotell med unika lägen och speciell karaktär.
Nu har två hotell i Visby blivit franchisetagare i Tott Hotels, Hotell Gute och Hotell Breda Blick.
De två hotellen ingår i Totts nya franchisekoncept Tott Hotels. De anrika Hotell Gute och Hotell Breda Blick passar perfekt in i det som är grunden i konceptet, unikt läge och speciell karaktär.Hotellen i Visby kommer att drivas av Karin och Bosse Gustafsson och lokala företagare.
Inom Tott Hotels samlas hotellen under ett gemensamt tak för bokning, marknadsföring och administration. Tott Hotels är nu i en expansionsfas och söker aktivt efter fler hotell.
”- Det känns bra att vara tillbaka i Visby, vi har haft ögonen på de här anrika hotellen under en längre tid och när möjligheten dök upp slog vi till. Vi välkomnar Bosse och Karin till Tott Hotels. Det är två välskötta och bra fungerande hotell, vi genomför några uppdateringar under våren men planerar inte att göra några stora förändringar”, säger Stefan Liljestrand, VD på Tott Hotels.
Ägarbytet har redan skett och nu drivs verksamheten vidare under samma namn,
Hotell Gute och Hotell Breda BlickKälla: Tott Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Tott Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön. Genom QR-koder på ut...
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
-
Gästbloggare
-
