söndag 30 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
    • Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
    • Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
  • Platsannonser:
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2015-05-08 11:28

    Sverige dalar i rankingen för turism

    “The Travel and Tourism Competitiveness Report” är en rapport som World Economic Forum gör vartannat år med syfte att, bland 141 av världens länder, mäta faktorer som påvisar vilken potential respektive land har för att vidareutveckla sin turism.

    Man kan tycka att den här typen av rapporter är subjektiva och ibland lite orättvisa. Men som benchmark är den faktiskt ganska tydlig med olika länders styrkor och brister att utveckla turism.

    För svensk del är det ganska symptomatiskt att vår ranking sjunker. För tredje året på raken dessutom. Årets placering är 23 vilken är ner från placering 9 år 2013 och från plats 5 för fyra år sedan. Symptomatiskt för att Sverige kontinuerligt prioriterar ner turism som ett nationellt insatsområde men också för att vi har överskattats i tidigare Index. Både av oss själva men också omvärlden. (Läs gärna om min förra blogg om potential)

    Av de sammanlagt 90 olika indikatorer som mäts i indexet så har Sverige högsta ranking i områden som tillgång till dricksvatten, toaletter, och låg andel HIV. Generellt är vi också högt rankade inom områden som har med miljö att göra. Det är ju tur att man mäter de områdena som i vårt dagliga liv är ganska självklara för oss.

    Däremot är det områden kvar där vi har stora möjligheter till stärka vår konkurrenskraft och det är där den här typen av rapporter kan vara ett arbetsredskap. Inom området ”Prioritization of Travel & Turism” har Sverige en mindre smickrande 57e plats. I synnerhet punkterna som ”Government prioritazaition of T&T Industry och ”T&T gov´t expenditure” är fingervisare där Sverige hamnar på platserna 77 respektive 101 och väldigt långt efter de länder vi vill konkurrera med på en starkt växande internationell marknad!

    Det WEF säger till oss är att vi är hela, rena, säkra, har möjligheter men gör inget åt det. Eller alldeles för lite. Det är bara att kika på listan vilka andra länder som hamnar runt omkring oss på platserna mellan 70-80 för att förstå att vi borde kunna vara långt bättre än så.

    Det är samtidigt ett underkännande till Rese- och turistaktörerna själva i Sverige. Vi kan inte bara skylla på politiker och myndigheter att de inte investerar och prioriterar näringen. Vi har misslyckats med att utbilda, informera och visa hur bra den skulle kunna bli med bättre prioritering. Då räcker det inte med att ropa att det finns potential lite högre och lite oftare. Vi måste fylla den aktiviteter och åtgärder. Och då menar jag inte fler workshops utan snarare investeringar i anläggningar, boende, attraktion och distribution.

    Nu har vi fått en mer rättvis placering tillsammans med våra nordiska grannländer i spannet mellan 20-30 av 141 länder i världen. Norge har haft ungefär samma placering i 4 raka undersökningar (plats 19-22) och det är lite märkligt att WEF har rankat oss så pass mycket starkare. År 2013 gjorde TRIP- Turistnäringens utvecklingscenter den här jämförelsen mellan de nordiska länderna http://www.slideshare.net/RazorBjorn/manadsanalys-mars-2013wef

    Nu har vi hamnat mer rätt i Indexet men åtgärderna som WEF pekar på var desamma då som nu. Tydligare nationella prioriteringar och insatser efterlyses och näringen måste själv visa hur!

    WEF fullständiga rapport finns att ladda hem på http://www.weforum.org/reports

    Under tiden reser vi mer än någonsin!

    Follow RazorBjorn​

    http://www.linkedin.com/in/razorbjorn
    https://twitter.com/RazorBjorn
    https://www.facebook.com/RazorBjorn
    https://RazorBjorn.wordpress.com

    070-5941930

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Lördagen den 29 augusti kan hela familjen uppleva historia med sina sinnen på Vänersborgs museum under Sekelskiftesdagen.
    2026-08-28 14:31

    Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900

    Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.

  • O-Ringen arrangerades i Göteborg. Det är Sveriges största orienteringsevenemang.
    2026-08-28 14:05

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.

  • Flera tusen personer samlades den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifesten i Norrköping.
    2026-08-27 18:21

    Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten

    Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.

  • Ett kollage av bilder från förra årets Trollhättan Action Week. Evenemanget är i fullt sving under veckan.
    2026-08-26 21:02

    Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus

    Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.

  • Platsannons Eriksberg - VD
    2026-08-26 11:27

    Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD

    Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD

  • Höganäs vill få oss att synda mer - besöksnäring
    2026-08-24 04:21

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Katrineholm.
    2026-08-23 22:35

    ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026

    Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.

  • Pehr Palm har skrivit en krönika till Turismnytt om hur viktiga evenemang är för destinationsutveckling.
    2026-08-23 19:57

    Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

    Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.

  • Kalmar Stadsfest har genomgått en oberoende granskning och uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime:s standard.
    2026-08-22 20:58

    Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang

    Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.

  • Att fiska i Lappland under en semester kan tros ge en återhämtning. Men en undersökning från Visit Sweden pekar på att många svenskar inte känner sig utvilade efter sin semester.
    2026-08-21 23:40

    Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

    En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-21 23:40

      Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

      Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...

    • 2026-08-21 10:18

      Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

      Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...

    • 2026-08-24 04:21

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination,  Evenemang och K...

    • 2026-08-23 19:57

      Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

      För de flertalet destinationer, stora som små, är evenemang ett effektivt mätbart verktyg för destinationens utve...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet