-
Arbetslöshet i hotell, restaurang och kulturbranschen slår hårt mot Stockholm
Stockholms Handelskammare har analyserat data från Arbetsförmedlingen som visar utvecklingen av arbetslöshet efter yrkesområde.
Hårdast har anställda inom hotell-, restaurang- och kulturbranschen drabbats – i synnerhet i Stockholms län.
”Stockholm är en stad där en viktig del i attraktionskraften är att uppleva kultur, musik eller idrottsevenemang. När restriktionerna stänger ner evenemangen så dras även hotell, restauranger och taxibranschen med i fallet.” Säger Stefan Westerberg, chefsekonom på Stockholms Handelskammare.
Restriktionerna har slagit hårt
Antalet arbetslösa i Sverige inom yrkesområdet hotell, restaurang och storhushåll har ökat med 44 procent under en tidsperiod från 1 mars till sista juli jämfört med nivåerna som förelåg i februari.
Andra stora sektorer som är relevanta för besöksnäringen är kultur och transport. Där noteras arbetslöshet ökningar på 33 procent för transportsektorn och hela 80 procent för kultur, media och design.
”Restriktionerna har slagit stenhårt mot verksamheter som är beroende av publik. Där är kultur- och nöjesevenemang en väldigt tydlig illustration av problematiken. Det är ganska uppenbart att en sektor som stått stilla sedan i mars får väldigt många arbetslösa.” Säger Stefan Westerberg.
Besöksnäringen är ett ekosystem
I Stockholms Handelskammares analys finns en fördjupad analys av hur arbetslösheten inom hotell och restaurang, transport och kultur, media och design utvecklats i alla Sveriges län.
Stockholms län sticker ut med 118 procent fler arbetslösa inom kultur, media och design. 72 procent fler arbetslösa inom hotell och restaurang samt 59 procent fler arbetslösa inom transport.
”Besöksnäringen är ett ekosystem. Stockholm är en väldigt spännande evenemangsstad, men när evenemangen stannar så minskar intresset för att resa och bo i staden också. Kultur, nöje och idrott är helt enkelt en vital del av huvudstadens dragningskraft som just nu är stängd.” Säger Stefan Westerberg. ”Det är stora volymer människor som blivit arbetslösa och därför har det varit nödvändigt att skjuta till omställningsstöd och riktade kulturstöd. Det kan för stunden bevara företagen, alltså infrastrukturen för jobben, men jag tror att det är först när restriktionerna lättar som folk kan komma tillbaka i arbete.”
- Text: Stockholms Handelskammare
- Foto: Stockholms Handelskammare
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
-
Gästbloggare
-