tisdag 4 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
    • Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
    • Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
    • Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stöten
    2020-10-23 17:21

    Årets spännande nyheter i Stöten – nya boenden och flyglinjer

    Med utmärkelser som bland andra ”Årets Skidanläggning” i bagaget ligger Stöten inte på latsidan med nya satsningar inför kommande säsong.

    Närmast står bland annat en ny lift, nya nedfarter och fler boendemöjligheter med plats för ytterligare 800 gäster. Allt för att säkerställa att man fortsätter leverera en komplett skidupplevelse som är helt corona-anpassad.

    Dessutom utvecklas Stötens nya område Mountain Village med toppmoderna bostadsrättslägenheter. TUI lanserar också fler flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats som är nära Stöten.

    Gratis parkering och fler boenden

    De senaste åren har Stöten investerat dryga 300 miljoner kronor i att utveckla anläggningen. Storsatsningar såsom ett helt nytt skidområde, Dalarnas längsta och snabbaste 6-stolslift och ett rejält utbyggt snöläggningssystem.

    När man öppnar för säsongen erbjuds fler boenden om totalt 800 nya bäddar. Som alltid i Stöten har samtliga ski in – ski out.

    För att undvika trängsel och smittspridning öppnas även nya parkeringsplatser i anläggningen. Sist men inte minst – i Stöten kommer det fortsättningsvis vara gratis att parkera.

    ”Eftersom vi byggt ut och förbättrat anläggningen avsevärt de senaste åren, ihop med den nya internationella flygplatsen som öppnade ifjol, vill vi skapa mer plats för våra gäster.” Säger Johan Thorn, VD för Stöten i Sälen. ”World Cup-parkeringen som iordningställdes till finalen 1990 har byggts ut och blivit mycket större. Vi har även anlagt ytterligare en ny parkering intill vår nya vildmarksvärmestuga.” Säger Johan Thorn.

    Ny lift och tre enklare nedfarter

    På populära Soltorget har en ny lift byggts – Ravinenliften. Den 1170 meter långa nyheten har kapacitet att frakta 750 skidåkare i timman vilket förstås minskar risk för köbildning. Liften kommer även att göra det lättare att åka över till Stötentorget för den som vill.

    Från liften finns tre kortare åkmöjligheter för nybörjare eller yngre skidentusiaster; Granskottet, Mullvaden och Ravinen.

    Ravinen är inte en helt ny nedfart, men har schaktats till att bli en naturlig halfpipe-äventyrsbana. Där kan åkaren lätt åka upp och ner mellan kanterna.

    Ännu mer våfflor och vildmarkskåta

    Stötens omåttligt populära våffelstuga vid Soltorget blir större. Detta genom att den intilliggande värmestugan blir en del i våffelstugan.

    Men detta innebär förstås inte att tiden för medhavd matsäck är över. Då den tidigare värmestugan blir våffelstuga byggs samtidigt en ny, uppvärmd typ av vildmarkskåta. Här kan skidåkare avnjuta sin medhavda fika. Dessutom flyttas Soltorgets grillplatser närmare den nya uppvärmda vildmarkskåtan.

    Fler nyheter på matfronten är att bordsbokning och beställning – såväl take away som i Stötens restauranger, kommer att ske via en ny app. In- och utcheckning till boenden automatiseras också för att undvika köer och folksamlingar. Detta är bara ett par av många åtgärder som Stöten vidtagit för att kunna erbjuda en trygg skidsemester och undvika smittspridning.

    Läs mer om Covid-19 åtgärder på Stötens hemsida här.

    Årets spännande nyheter i Stöten – nya boenden och flyglinjer
    Källa: Stordåhd Kommunikation AB

    Nya kvarter med fina fjällägenheter

    I Mountain Village, ett av Stötens nyaste områden, byggs sexton toppmoderna bostadsrättslägenheter. I december 2020 står de nya lägenheterna klara.

    Projektet utgör den andra etappen i populära Mountain Village, som ligger avskilt och lugnt men samtidigt med närhet till Stötentorget. De sexton bostadsrättslägenheterna i Mountain Plaza byggs i modern fjällstil med bastu och andra bekvämligheter. Intresset för lägenheterna har hittills varit stort, trots pandemin.

    ”Vårt andra pågående projekt i Stöten är Granfjällspisten, som byggstartades i augusti i år. Här bygger vi tjugoåtta lägenheter som ska stå klara sommaren 2021. Vi är glada och stolta över att ha sålt tillräckligt många lägenheter för att kunna komma igång med bygget trots pågående pandemi.” Säger Niklas Malmfors, VD på Österling Bygg, som är projektets byggherre. ”Vi tror verkligen på Stöten som skidområde. Vi har därför tre pågående projekt på orten nu.”

    TUI lanserar nya flyglinjer till Sälenfjällen

    Inför säsongen 2020/2021 lanserar TUI sju nya flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats, Scandinavian Mountains Airport. Flygplatsen ligger endast 15 minuter från Stöten.

    Under hela vintersäsongen kommer man att kunna flyga från Stockholm, Göteborg och Malmö. Flygdagar är torsdagar och söndagar med start i december 2020. Till Växjö, Norrköping, Ängelholm och Köpenhamn kommer man att flyga under större helger och vinterloven.

    ”Vi hoppas att många av våra kunder uppskattar möjligheten att enkelt kunna flyga direkt med oss till en av de mest populära skidorterna i Sverige. Målet är att kunna ta en frukost hemma, landa på nya flygplatsen i Sälen och sedan en äta en lunch i skidbacken. Sälen erbjuder bra möjlighet till aktiviteter i frisk fjälluft.” Säger Tommy Serban, kommersiell chef på TUI.

    Det ska helt enkelt kännas säkert att komma till Stöten i Sälen. Varmt välkomna i vinter!

    • Text: Stöten i Sälen, Stordåhd Kommunikation AB & Isa Mörk
    • Foto: Stöten i Sälen
    Tweet
  • Grillat - First Camp - besöksnäring
    2026-08-03 03:24

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026

    Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter

  • Från skapandet av nya Quiescence & prisade Wonderland av Kirsty Mitchell. Båda hennes verk kommer till Kalmar slott våren 2027.
    2026-08-02 22:37

    Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell

    Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.

  • Nu finns det ett nytt unikt koncept i Järvsö - Skogsbadsrum, som du själv kan uppleva för återhämtning i naturen.
    2026-08-02 21:49

    Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning

    I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.

  • Mathias Dahlgren och Staffan Naess
    2026-08-01 18:21

    Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga

  • Åres linbana. Visit Sweden meddelar att juni 2026 blev den bästa junimånaden hittils i Sverige gällande gästnätter.
    2026-07-30 19:59

    Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

    Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.

  • Statens fastighetsverk har släppt en karta “Välkommen till din historia” med 206 besöksmål runt om i Sverige.
    2026-07-30 19:16

    Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv

    Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.

  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-27 02:18

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

    • 2026-07-26 14:37

      Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

      Det är nog få som missat att elektrifieringen inom bussbranschen är i full gång. Elbussar fortsätter att introduc...

    • 2026-07-26 15:14

      Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

      Mer än var tredje svensk förälder vill helst att barnen minns sommarlovet för dess närvaro, fri lek och tid utan ...

    • 2026-07-30 19:59

      Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

      Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet