lördag 26 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • 8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
    • Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
    • Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
    • Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stöten
    2020-10-23 17:21

    Årets spännande nyheter i Stöten – nya boenden och flyglinjer

    Med utmärkelser som bland andra ”Årets Skidanläggning” i bagaget ligger Stöten inte på latsidan med nya satsningar inför kommande säsong.

    Närmast står bland annat en ny lift, nya nedfarter och fler boendemöjligheter med plats för ytterligare 800 gäster. Allt för att säkerställa att man fortsätter leverera en komplett skidupplevelse som är helt corona-anpassad.

    Dessutom utvecklas Stötens nya område Mountain Village med toppmoderna bostadsrättslägenheter. TUI lanserar också fler flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats som är nära Stöten.

    Gratis parkering och fler boenden

    De senaste åren har Stöten investerat dryga 300 miljoner kronor i att utveckla anläggningen. Storsatsningar såsom ett helt nytt skidområde, Dalarnas längsta och snabbaste 6-stolslift och ett rejält utbyggt snöläggningssystem.

    När man öppnar för säsongen erbjuds fler boenden om totalt 800 nya bäddar. Som alltid i Stöten har samtliga ski in – ski out.

    För att undvika trängsel och smittspridning öppnas även nya parkeringsplatser i anläggningen. Sist men inte minst – i Stöten kommer det fortsättningsvis vara gratis att parkera.

    ”Eftersom vi byggt ut och förbättrat anläggningen avsevärt de senaste åren, ihop med den nya internationella flygplatsen som öppnade ifjol, vill vi skapa mer plats för våra gäster.” Säger Johan Thorn, VD för Stöten i Sälen. ”World Cup-parkeringen som iordningställdes till finalen 1990 har byggts ut och blivit mycket större. Vi har även anlagt ytterligare en ny parkering intill vår nya vildmarksvärmestuga.” Säger Johan Thorn.

    Ny lift och tre enklare nedfarter

    På populära Soltorget har en ny lift byggts – Ravinenliften. Den 1170 meter långa nyheten har kapacitet att frakta 750 skidåkare i timman vilket förstås minskar risk för köbildning. Liften kommer även att göra det lättare att åka över till Stötentorget för den som vill.

    Från liften finns tre kortare åkmöjligheter för nybörjare eller yngre skidentusiaster; Granskottet, Mullvaden och Ravinen.

    Ravinen är inte en helt ny nedfart, men har schaktats till att bli en naturlig halfpipe-äventyrsbana. Där kan åkaren lätt åka upp och ner mellan kanterna.

    Ännu mer våfflor och vildmarkskåta

    Stötens omåttligt populära våffelstuga vid Soltorget blir större. Detta genom att den intilliggande värmestugan blir en del i våffelstugan.

    Men detta innebär förstås inte att tiden för medhavd matsäck är över. Då den tidigare värmestugan blir våffelstuga byggs samtidigt en ny, uppvärmd typ av vildmarkskåta. Här kan skidåkare avnjuta sin medhavda fika. Dessutom flyttas Soltorgets grillplatser närmare den nya uppvärmda vildmarkskåtan.

    Fler nyheter på matfronten är att bordsbokning och beställning – såväl take away som i Stötens restauranger, kommer att ske via en ny app. In- och utcheckning till boenden automatiseras också för att undvika köer och folksamlingar. Detta är bara ett par av många åtgärder som Stöten vidtagit för att kunna erbjuda en trygg skidsemester och undvika smittspridning.

    Läs mer om Covid-19 åtgärder på Stötens hemsida här.

    Årets spännande nyheter i Stöten – nya boenden och flyglinjer
    Källa: Stordåhd Kommunikation AB

    Nya kvarter med fina fjällägenheter

    I Mountain Village, ett av Stötens nyaste områden, byggs sexton toppmoderna bostadsrättslägenheter. I december 2020 står de nya lägenheterna klara.

    Projektet utgör den andra etappen i populära Mountain Village, som ligger avskilt och lugnt men samtidigt med närhet till Stötentorget. De sexton bostadsrättslägenheterna i Mountain Plaza byggs i modern fjällstil med bastu och andra bekvämligheter. Intresset för lägenheterna har hittills varit stort, trots pandemin.

    ”Vårt andra pågående projekt i Stöten är Granfjällspisten, som byggstartades i augusti i år. Här bygger vi tjugoåtta lägenheter som ska stå klara sommaren 2021. Vi är glada och stolta över att ha sålt tillräckligt många lägenheter för att kunna komma igång med bygget trots pågående pandemi.” Säger Niklas Malmfors, VD på Österling Bygg, som är projektets byggherre. ”Vi tror verkligen på Stöten som skidområde. Vi har därför tre pågående projekt på orten nu.”

    TUI lanserar nya flyglinjer till Sälenfjällen

    Inför säsongen 2020/2021 lanserar TUI sju nya flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats, Scandinavian Mountains Airport. Flygplatsen ligger endast 15 minuter från Stöten.

    Under hela vintersäsongen kommer man att kunna flyga från Stockholm, Göteborg och Malmö. Flygdagar är torsdagar och söndagar med start i december 2020. Till Växjö, Norrköping, Ängelholm och Köpenhamn kommer man att flyga under större helger och vinterloven.

    ”Vi hoppas att många av våra kunder uppskattar möjligheten att enkelt kunna flyga direkt med oss till en av de mest populära skidorterna i Sverige. Målet är att kunna ta en frukost hemma, landa på nya flygplatsen i Sälen och sedan en äta en lunch i skidbacken. Sälen erbjuder bra möjlighet till aktiviteter i frisk fjälluft.” Säger Tommy Serban, kommersiell chef på TUI.

    Det ska helt enkelt kännas säkert att komma till Stöten i Sälen. Varmt välkomna i vinter!

    • Text: Stöten i Sälen, Stordåhd Kommunikation AB & Isa Mörk
    • Foto: Stöten i Sälen
    Tweet
  • 80 procent av invånarna i Göteborgsregionen anser att evenemang stärker destinationens attraktivitet.
    2026-09-25 13:37

    8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang

    80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.

  • Cedergrenska Tornet och van der Nootska Palatset har blivit förvärvade av bolaget Food Family.
    2026-09-25 13:00

    Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet

    Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.

  • Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031.
    2026-09-25 12:27

    Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund

    Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.

  • Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som Västra Götalands läns kandidat till Stora Turismpriset 2026.
    2026-09-23 12:28

    Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026

    Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.

  • Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
    2026-09-23 12:00

    Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland

    Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.

  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset – Save the date
      2026-12-01
      • Stockholm
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-19 23:36

      PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...

    • 2026-09-21 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...

    • 2026-09-18 10:03

      Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

      Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...

    • 2026-09-18 14:44

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet