-
Årets spännande nyheter i Stöten – nya boenden och flyglinjer
Med utmärkelser som bland andra ”Årets Skidanläggning” i bagaget ligger Stöten inte på latsidan med nya satsningar inför kommande säsong.
Närmast står bland annat en ny lift, nya nedfarter och fler boendemöjligheter med plats för ytterligare 800 gäster. Allt för att säkerställa att man fortsätter leverera en komplett skidupplevelse som är helt corona-anpassad.
Dessutom utvecklas Stötens nya område Mountain Village med toppmoderna bostadsrättslägenheter. TUI lanserar också fler flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats som är nära Stöten.
Gratis parkering och fler boenden
De senaste åren har Stöten investerat dryga 300 miljoner kronor i att utveckla anläggningen. Storsatsningar såsom ett helt nytt skidområde, Dalarnas längsta och snabbaste 6-stolslift och ett rejält utbyggt snöläggningssystem.
När man öppnar för säsongen erbjuds fler boenden om totalt 800 nya bäddar. Som alltid i Stöten har samtliga ski in – ski out.
För att undvika trängsel och smittspridning öppnas även nya parkeringsplatser i anläggningen. Sist men inte minst – i Stöten kommer det fortsättningsvis vara gratis att parkera.
”Eftersom vi byggt ut och förbättrat anläggningen avsevärt de senaste åren, ihop med den nya internationella flygplatsen som öppnade ifjol, vill vi skapa mer plats för våra gäster.” Säger Johan Thorn, VD för Stöten i Sälen. ”World Cup-parkeringen som iordningställdes till finalen 1990 har byggts ut och blivit mycket större. Vi har även anlagt ytterligare en ny parkering intill vår nya vildmarksvärmestuga.” Säger Johan Thorn.
Ny lift och tre enklare nedfarter
På populära Soltorget har en ny lift byggts – Ravinenliften. Den 1170 meter långa nyheten har kapacitet att frakta 750 skidåkare i timman vilket förstås minskar risk för köbildning. Liften kommer även att göra det lättare att åka över till Stötentorget för den som vill.
Från liften finns tre kortare åkmöjligheter för nybörjare eller yngre skidentusiaster; Granskottet, Mullvaden och Ravinen.
Ravinen är inte en helt ny nedfart, men har schaktats till att bli en naturlig halfpipe-äventyrsbana. Där kan åkaren lätt åka upp och ner mellan kanterna.
Ännu mer våfflor och vildmarkskåta
Stötens omåttligt populära våffelstuga vid Soltorget blir större. Detta genom att den intilliggande värmestugan blir en del i våffelstugan.
Men detta innebär förstås inte att tiden för medhavd matsäck är över. Då den tidigare värmestugan blir våffelstuga byggs samtidigt en ny, uppvärmd typ av vildmarkskåta. Här kan skidåkare avnjuta sin medhavda fika. Dessutom flyttas Soltorgets grillplatser närmare den nya uppvärmda vildmarkskåtan.
Fler nyheter på matfronten är att bordsbokning och beställning – såväl take away som i Stötens restauranger, kommer att ske via en ny app. In- och utcheckning till boenden automatiseras också för att undvika köer och folksamlingar. Detta är bara ett par av många åtgärder som Stöten vidtagit för att kunna erbjuda en trygg skidsemester och undvika smittspridning.
Läs mer om Covid-19 åtgärder på Stötens hemsida här.

Källa: Stordåhd Kommunikation ABNya kvarter med fina fjällägenheter
I Mountain Village, ett av Stötens nyaste områden, byggs sexton toppmoderna bostadsrättslägenheter. I december 2020 står de nya lägenheterna klara.
Projektet utgör den andra etappen i populära Mountain Village, som ligger avskilt och lugnt men samtidigt med närhet till Stötentorget. De sexton bostadsrättslägenheterna i Mountain Plaza byggs i modern fjällstil med bastu och andra bekvämligheter. Intresset för lägenheterna har hittills varit stort, trots pandemin.
”Vårt andra pågående projekt i Stöten är Granfjällspisten, som byggstartades i augusti i år. Här bygger vi tjugoåtta lägenheter som ska stå klara sommaren 2021. Vi är glada och stolta över att ha sålt tillräckligt många lägenheter för att kunna komma igång med bygget trots pågående pandemi.” Säger Niklas Malmfors, VD på Österling Bygg, som är projektets byggherre. ”Vi tror verkligen på Stöten som skidområde. Vi har därför tre pågående projekt på orten nu.”
TUI lanserar nya flyglinjer till Sälenfjällen
Inför säsongen 2020/2021 lanserar TUI sju nya flyglinjer till Sälenfjällens internationella flygplats, Scandinavian Mountains Airport. Flygplatsen ligger endast 15 minuter från Stöten.
Under hela vintersäsongen kommer man att kunna flyga från Stockholm, Göteborg och Malmö. Flygdagar är torsdagar och söndagar med start i december 2020. Till Växjö, Norrköping, Ängelholm och Köpenhamn kommer man att flyga under större helger och vinterloven.
”Vi hoppas att många av våra kunder uppskattar möjligheten att enkelt kunna flyga direkt med oss till en av de mest populära skidorterna i Sverige. Målet är att kunna ta en frukost hemma, landa på nya flygplatsen i Sälen och sedan en äta en lunch i skidbacken. Sälen erbjuder bra möjlighet till aktiviteter i frisk fjälluft.” Säger Tommy Serban, kommersiell chef på TUI.
Det ska helt enkelt kännas säkert att komma till Stöten i Sälen. Varmt välkomna i vinter!
- Text: Stöten i Sälen, Stordåhd Kommunikation AB & Isa Mörk
- Foto: Stöten i Sälen
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
-
Gästbloggare
-