-
Bara dagar kvar till actionfylld STCC-premiär i Göteborg
”Vi kommer att bjuda publiken på två dagars fullspäckat schema med dubbla tävlingsheat, ett underhållningsområde med gratis entré, simulatorracing, utställningar och stuntshower”. Säger Micke Bern, vd för STCC.
Tävlingarna kommer att köras på en 625 meter lång bana som byggs upp på Valhalla Ovalen, ett evenemangsområde mellan Ullevi och Scandinavium. Där kommer publiken kunna följa när förarna kör två spännande omgångar under helgen – från kvalificering fram till final.
Glädjefylld folkfest för hela familjen
Förutom stadsracing i absoluta toppklass kommer publiken även att få uppleva uppvisningar med Stark VARG – den mest avancerade elektriska motorcykeln i världen. Bland annat blir det spännande freestyle motocross som sätter hjärtat i halsgropen.
Utanför Ullevi kommer det dessutom att finnas ett stort område som är öppet för allmänheten. Här kommer man kunna delta i flera aktiviteter, som att träffa förare och team, testa att köra STCC-bilarna på Göteborgsbanan med hjälp av en simulator, möta evenemangets partners och njuta av mat från flera olika foodtrucks.
”Vi ser hur de flexibla ytorna, Ullevis centrala läge och kända varumärke möjliggör en typ av evenemangsupplevelse som vi förhoppningsvis får se mer av i framtiden. STCC är tidiga att medverka i denna utveckling och vi ser fram emot ett spännande elektriskt racingmästerskap”. Säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.
Världens första 100 % elektriska nationella mästerskap
I Göteborg blir det premiär för STCC:s nya Head 2 Head-format, som är elektrifierad, intensiv och publikvänlig stadsracing. Bilarna som körs är 100 % elektriska och laddas med förnybar energi som varken kräver generator eller extern infrastruktur.
”Vi är glada över att tillsammans med STCC kunna ta klimatsmart racing till hjärtat av Sveriges, världens mest hållbara destination”. Säger Sara Brankell, Key Account Manager Sports på Göteborg & Co.
Biljetter till STCC i Göteborg köps via ticketmaster.se
Läs mer om STCC på Turismnytt här.
- Text: Got Event
- Foto: Got Event
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
Nuvarande VD Malin går över från en renodlad operativ roll till en strategisk befattning i styrelsen därför söker man nu hennes efterträdare, en affärsdriven och kommersiell VD
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
Du är inte ensam som kanske känner att du behöver vila ut efter semestern. En ny internationell undersökning från...
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är för andra året i rad finalist i Skift IDEA Awards, en av turismbranschens mes...
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
För de flertalet destinationer, stora som små, är evenemang ett effektivt mätbart verktyg för destinationens utve...
-
-
Gästbloggare
-