-
Lyssna på berättelser från Vingåkers historia i Storyspot
Bankrån och juvelstölder, fotbollsstjärnor, bilhandlare och bonden som sålde mirakelkrämer. Tio nya spännande berättelser från Vingåkers historia finns nu att lyssna på i appen Storyspot.
På så sätt kan hemestrande Vingåkersbor och lokala turister göra promenaden eller utflykten mer spännande.
10 nya historiska berättelser
Förra året skapade Storyspots historiker fem spökberättelser runt om i kommunen. I år utökas de med hela tio berättelser till, nu om kända personligheter och händelser. Ljudreportagen är skapade av radiojournalisterna Kerstin Svenson och Arash Dehvari.
Storyspots finns också i bland annat Strängnäs och Trosa, samt på många platser i Sörmland, tack vare hembygdsföreningar. I dagsläget finns över 1300 storyspots om historia och annat att lyssna på runt om i Sverige, och i övriga världen.
Lyssna på ljudberättelser i Storyspot genom att ladda ner appen gratis i App Store eller Google Play. Sök efter platserna på kartan.
Lyssna på exempelvis:
- Vingåkersgubben som blev världskänd
Vingåkersgubben från Vadstorp var en bonde som vid förra sekelskiftet blev känd för sina medicinska ”kunskaper” och sålde ”mirakelkrämer” i Sverige och hela vägen till USA. - Juvelkuppen 1915
I trädgården och väggspringorna i paret Brochinskys hus i Vik hittade polisen juveler till ett värde av tre miljoner kronor. Stöldgodset kom från en kupp mot hovjuveleraren i Köpenhamn som utfördes av den yrkeskriminelle Karl Schmidt. - World Light Center-sekten
Vad som ser ut som ett vanligt par grundar tillsammans World Light Center, en rörelse inspirerad av Kristendom och New Age. Lilly Gardeby anser sig vara den återfödda Jungfru Maria och att hon har förmågan att hela människor och läsa tankar.
- Text: Storyspot
- Foto: Craig Whitehead/Unsplash
- Vingåkersgubben som blev världskänd
-
Succé för Göteborgskalaset: 300 000 göteborgare och höjda betyg
Göteborgskalaset bjöd på fyra dagar av folkfest i solsken och ösregn. En besökarundersökning visar nu positiva siffror.
-
Visit Sweden söker en Digital Producer & Content Coordinator
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Nu letar bolaget efter en Digital Producer & Content Coordinator.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Evenemang samt Konsta...
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Du har skapat en aktivitet du tror på. En kajaktur, en svamphelg, en historisk cykeltur eller ett vandrin...
-
-
Gästbloggare
-