-
Bond skapar uppsving för eventbranschen
När den nya Bond-filmen Spectre hade premiär i Sveriges biosalonger så var det många företag som passade på att ställa till med olika event på temat.
I Stockholm var det många finansbolag som passade på att bjuda in sina kunder och potentiella kunder till både snittar och biobesök då den nya Bond-filmen visades.
SF Bio Konferens & Event hade närmare 300 bokade företagsvisningar av filmen och bolaget kommer nu att slå sitt försäljningsrekord om man jämför med samma period förra året.
”- Under en företagsvisning bjuder ett företag eller en organisation sina kunder eller medarbetare på en biofilm i egen salong. Filmen kan bokas både före och efter det att den haft premiär. Det är ett unikt koncept och ett av marknadens absolut bästa event”, säger Patrik Dyrendahl, på SF Bio Konferens & Event.
SF Bio Konferens & Event är specialister på denna mötesform och genomför cirka 1 500 filmevent per år över hela Sverige.
Källa: SF Bio Konferens & Event
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SF Bio
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...
-
-
Gästbloggare
-