-
Bond skapar uppsving för eventbranschen
När den nya Bond-filmen Spectre hade premiär i Sveriges biosalonger så var det många företag som passade på att ställa till med olika event på temat.
I Stockholm var det många finansbolag som passade på att bjuda in sina kunder och potentiella kunder till både snittar och biobesök då den nya Bond-filmen visades.
SF Bio Konferens & Event hade närmare 300 bokade företagsvisningar av filmen och bolaget kommer nu att slå sitt försäljningsrekord om man jämför med samma period förra året.
”- Under en företagsvisning bjuder ett företag eller en organisation sina kunder eller medarbetare på en biofilm i egen salong. Filmen kan bokas både före och efter det att den haft premiär. Det är ett unikt koncept och ett av marknadens absolut bästa event”, säger Patrik Dyrendahl, på SF Bio Konferens & Event.
SF Bio Konferens & Event är specialister på denna mötesform och genomför cirka 1 500 filmevent per år över hela Sverige.
Källa: SF Bio Konferens & Event
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: SF Bio
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. USA:s Condé Nast Traveler har place...
-
-
Gästbloggare
-