-
Byhotell: Nytt projekt ska ge Dalarna fler gästnätter
Nästa år startar projektet Byhotell. Mindre orter får då möjlighet att samordna boendemöjligheter, aktiviteter och service på olika platser för att på så sätt utveckla besöksnäringen samt stärka den lokala ekonomin.
Projektet har beviljats 2 miljoner kronor från Europeiska regionalfonden.
”Vi ser fram emot att få genomföra projektet tillsammans med Visit Dalarna, kommunerna och de lokala företagarna i bygderna.” Säger Bengt Sundgren på Coompanion Dalarna.
Vill utveckla en ny kooperativ affärsmodell
Idag saknas det möjlighet till övernattning på många orter i Dalarna. Det finns också ett behov av att hitta nya organisationslösningar för de tomma bäddar som faktiskt finns, men som inte nyttjas då det saknas lösningar för bokning, logistik och service.
Projektets syfte är att utveckla en för Sverige ny kooperativ affärsmodell för företag inom, eller med direkt koppling till besöksnäringen, baserat på konceptet Albergo Diffuso – byhotell.
Byhotell avser ett utspritt boende i en mindre ort eller bygd, där det finns förutsättningar att utveckla besöksnäringen men där tillräcklig boendekapacitet saknas.
”Konceptet Albergo Diffuso är framtaget och etablerat i Italien och är en bra lösning för att kunna skapa boende och knyta ihop aktiviteter och service i små orter eller bygder utan att det krävs omfattande investeringar.” Säger Maria Stenis på Coompanion Dalarna.
Intresset för projektet är stort
Idén bygger på en organisation med gemensam reception, bokning, aktiviteter och servicefunktioner för spridda bäddar. Intresset från kommunerna är stort. Projektet ska starta med fem piloter i Dala-Floda, Siljansnäs, Vikarbyn, Venjan och Rörbäcksnäs.
”Med detta projekt hoppas vi kunna uppnå win-win-win, för besökare, för entreprenörer men även för kringtjänster som är jätteviktiga för tillväxten i glesbygden. Vi kommer kunna nyttja resurser som redan finns samtidigt som man öppnar upp för socialt entreprenörskap och för livsstilsföretagare.” Säger Birgitta Sacrédeus, ordförande i den regionala utvecklingsnämnden.Projektet kommer att drivas av Coompanion Dalarna i samverkan med Visit Dalarna mellan 2021-2023. Region Dalarna medfinansierar projektet med 1,6 miljoner kronor.
- Text: Region Dalarna
- Foto: Region Dalarna
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
-
Gästbloggare
-