-
Byhotell: Nytt projekt ska ge Dalarna fler gästnätter
Nästa år startar projektet Byhotell. Mindre orter får då möjlighet att samordna boendemöjligheter, aktiviteter och service på olika platser för att på så sätt utveckla besöksnäringen samt stärka den lokala ekonomin.
Projektet har beviljats 2 miljoner kronor från Europeiska regionalfonden.
”Vi ser fram emot att få genomföra projektet tillsammans med Visit Dalarna, kommunerna och de lokala företagarna i bygderna.” Säger Bengt Sundgren på Coompanion Dalarna.
Vill utveckla en ny kooperativ affärsmodell
Idag saknas det möjlighet till övernattning på många orter i Dalarna. Det finns också ett behov av att hitta nya organisationslösningar för de tomma bäddar som faktiskt finns, men som inte nyttjas då det saknas lösningar för bokning, logistik och service.
Projektets syfte är att utveckla en för Sverige ny kooperativ affärsmodell för företag inom, eller med direkt koppling till besöksnäringen, baserat på konceptet Albergo Diffuso – byhotell.
Byhotell avser ett utspritt boende i en mindre ort eller bygd, där det finns förutsättningar att utveckla besöksnäringen men där tillräcklig boendekapacitet saknas.
”Konceptet Albergo Diffuso är framtaget och etablerat i Italien och är en bra lösning för att kunna skapa boende och knyta ihop aktiviteter och service i små orter eller bygder utan att det krävs omfattande investeringar.” Säger Maria Stenis på Coompanion Dalarna.
Intresset för projektet är stort
Idén bygger på en organisation med gemensam reception, bokning, aktiviteter och servicefunktioner för spridda bäddar. Intresset från kommunerna är stort. Projektet ska starta med fem piloter i Dala-Floda, Siljansnäs, Vikarbyn, Venjan och Rörbäcksnäs.
”Med detta projekt hoppas vi kunna uppnå win-win-win, för besökare, för entreprenörer men även för kringtjänster som är jätteviktiga för tillväxten i glesbygden. Vi kommer kunna nyttja resurser som redan finns samtidigt som man öppnar upp för socialt entreprenörskap och för livsstilsföretagare.” Säger Birgitta Sacrédeus, ordförande i den regionala utvecklingsnämnden.Projektet kommer att drivas av Coompanion Dalarna i samverkan med Visit Dalarna mellan 2021-2023. Region Dalarna medfinansierar projektet med 1,6 miljoner kronor.
- Text: Region Dalarna
- Foto: Region Dalarna
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
Mitt i det västsvenska landskapet, där åkrar möter historia och stillheten får ta plats, växer nya idéer fram. Et...
-
-
Gästbloggare
-