-
Cityfiske ska ge fler gästnätter
Sveg lanserar snart en ny produkt – Cityfiske. Syftet med den nya produkten är att öka livskvalitén bland invånarna samt att locka fler besökare. Produkten väntas ge ringar på vattnet i form av ökad fiskekortsförsäljning och fler gästnätter.
”- Produkten Cityfiske i Sveg skapar många positiva effekter som fler besök, ökad fiskekortsförsäljning, möjlighet till fler gästnätter men också ökad livskvalité för dem som bor här”, säger Niklas Ohlson, destinationschef på Destination Sveg.
Bakom det långsiktiga projektet ”Cityfiske i Sveg” står Destination Sveg och Svegs företag- och utvecklingsförening, SFU, i samarbete med Sveg-Herrö FVO och partners.
Kombinerar Härjedalen Expo och Cityfiske
I projektet kommer man att plantera ut öring i Ljusnan. Ett större släpp av öring görs i samband med Härjedalen Expo som pågår 16-17 juni 2018. Fisket kommer att vara gratis under den helgen och en fisketävling kommer då att hållas.
”- Ett bra sätt att kombinera två för Sveg stora projekt att tillsammans bli ännu större och få starkt avstamp. Ett sätt att locka en större målgrupp till Sveg just för denna helg men också då möjligt att få upp ögonen för Cityfiske som aktivitet hela sommaren. Vill också skicka ett speciellt tack till Sveg-Herrö FVO som tillåter SFU genom Destination Sveg att plantera Öring”, fortsätter Niklas Ohlson.
Finansieras av näringslivet
Det är främst vid broarna i de centrala delarna av Sveg som man kommer att erbjuda Cityfiske. Projektet och inköpskostnaden för öringen står partners för.
”- För oss inom Härjeåns koncernen var det självklart att delta som partner i cityfiskeprojektet, vi ser det som ett väldigt bra koncept som bidrar till att stärka attraktionskraften av Sveg, Vi behöver få ännu fler människor utifrån som får upp ögonen för vår region, vi ser också ett stort värdeskapande för oss som redan bor här, genom projektet bidrar vi till att utveckla fritidsaktiviteter för våra kunder och våra anställda”, säger Anders Wiklund, VD Härjeåns Energi, ett av de företag som ingått partnerskap till Cityfiske.
Vill du läsa om fler turismprojekt? Klicka här!- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Destination Sveg
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
-
Gästbloggare
-