-
Cityfiske ska ge fler gästnätter
Sveg lanserar snart en ny produkt – Cityfiske. Syftet med den nya produkten är att öka livskvalitén bland invånarna samt att locka fler besökare. Produkten väntas ge ringar på vattnet i form av ökad fiskekortsförsäljning och fler gästnätter.
”- Produkten Cityfiske i Sveg skapar många positiva effekter som fler besök, ökad fiskekortsförsäljning, möjlighet till fler gästnätter men också ökad livskvalité för dem som bor här”, säger Niklas Ohlson, destinationschef på Destination Sveg.
Bakom det långsiktiga projektet ”Cityfiske i Sveg” står Destination Sveg och Svegs företag- och utvecklingsförening, SFU, i samarbete med Sveg-Herrö FVO och partners.
Kombinerar Härjedalen Expo och Cityfiske
I projektet kommer man att plantera ut öring i Ljusnan. Ett större släpp av öring görs i samband med Härjedalen Expo som pågår 16-17 juni 2018. Fisket kommer att vara gratis under den helgen och en fisketävling kommer då att hållas.
”- Ett bra sätt att kombinera två för Sveg stora projekt att tillsammans bli ännu större och få starkt avstamp. Ett sätt att locka en större målgrupp till Sveg just för denna helg men också då möjligt att få upp ögonen för Cityfiske som aktivitet hela sommaren. Vill också skicka ett speciellt tack till Sveg-Herrö FVO som tillåter SFU genom Destination Sveg att plantera Öring”, fortsätter Niklas Ohlson.
Finansieras av näringslivet
Det är främst vid broarna i de centrala delarna av Sveg som man kommer att erbjuda Cityfiske. Projektet och inköpskostnaden för öringen står partners för.
”- För oss inom Härjeåns koncernen var det självklart att delta som partner i cityfiskeprojektet, vi ser det som ett väldigt bra koncept som bidrar till att stärka attraktionskraften av Sveg, Vi behöver få ännu fler människor utifrån som får upp ögonen för vår region, vi ser också ett stort värdeskapande för oss som redan bor här, genom projektet bidrar vi till att utveckla fritidsaktiviteter för våra kunder och våra anställda”, säger Anders Wiklund, VD Härjeåns Energi, ett av de företag som ingått partnerskap till Cityfiske.
Vill du läsa om fler turismprojekt? Klicka här!- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Destination Sveg
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten innebär det en hist...
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...
-
-
Gästbloggare
-