-
Cykelturismdagarna tar upp den stadiga ökningen av cykelturismen i Sverige
Antalet inhemska och utländska cykelturister ökar stadigt i Sverige. Allt fler kommuner och regioner ser cykelturism som ett sätt att kombinera hållbar utveckling med ekonomisk tillväxt. För att följa upp utvecklingen arrangeras det nya branschseminariet Cykelturismdagarna fredagen den 15 mars i anslutning till att Svenska Cykelmässan går av stapeln i Göteborg.
Cykelturismen ökar stadigt, det byggs nationella cykelleder som Kattegattleden och vi ser flera satsningar på mountainbikeleder i vårt avlånga land. Människors oro för klimatet ökar och hållbart resande och turism blir allt viktigare. Samtidigt är cykelturism ett område med många beröringspunkter och ibland ganska komplexa målkonflikter mellan olika typer av aktörer och tanken är att ämnet ska avhandlas ”på gott och ont” under seminariedagen.
Många kvalificerade talare
– Det är med stolthet vi kan presentera så många kvalificerade talare under Cykelturismdagarna. Det rör sig om representanter för Trafikverket, Tillväxtverket, Jordbruksverket, Länsstyrelsen, Svensk Turism och så vidare. Anledningen är just att vi vill prata om cykelturism ur olika aspekter och inte bara ta upp det som en enkelt och positivt. Det uppstår något speciellt när folk träffas och lär känna varandra och då händer det saker, säger Katarina Bergstrand som är vd på Sweden by Bike.
Cykelturismdagarna arrangeras fredagen den 15 mars när Svenska Cykelmässan öppnar portarna på Svenska Mässan i Göteborg. Cykelmässan, som är landets största inom cykel, fortsätter sedan under lördagen den 16 och söndagen den 17 mars. Det ger ett starkt konsumentfokus som i och med Cykelturismdagarna kombineras med ett evenemang för branschen som lockar beslutsfattare.
– Vi är väldigt glada över det här samarbetet med Svenska Cykelmässan och hoppas att besökarna ska upptäcka de fina svenska cykeldestinationerna som ställer ut på mässan i avdelningen som heter Cykla i Sverige, säger Katarina Bergstrand.
Mer information om Svenska Cykelmässan
Mer information om Cykelturismdagarna
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Ulf Huett
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Sweden kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan den 1 september 2026 förvärvat 100 procent av aktierna i Memorio AB, som d...
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031. Senast Östersund ar...
-
-
Gästbloggare
-