-
Destination Åsnen prisas internationellt för elcykel-koncept
Den globala organisationen Green Destinations har nu offentliggjort listan över ”Top 100 Destination Sustainability Stories 2022” där Destination Åsnen finns med.
Ett elcykel-koncept har varit väldigt framgångsrikt
Destination Åsnen har satsat på att stimulera besökare till att uppleva mer på ett klimatsmart sätt. Ett unikt koncept med 40 elcyklar fördelade på sju olika platser, där man haft möjlighet att boka sin cykel med upphämtning på en plats och avlämning på en annan, har nu placerat destinationen på en internationell topp 100-lista över aktiviteter värda uppmärksamhet och som är till gagn för en hållbar utveckling.
Karin Nilsson är ansvarig för utvecklingen i Åsnenområdet och berättar att konceptet med elcyklarna varit väldigt framgångsrikt:
“Under två månader har fler än 300 elcyklar hyrts ut hos företag runt Åsnen. Varje gäst som valt att ta cykeln i stället för sin bil, för att göra besök runtomkring i området, har bidragit till mindre trafik på vägarna, minskat koldioxidutsläpp och förhoppningsvis även fått inspiration att upptäcka flera besöksmål.”
Besökare har kunnat göra mer hållbara transportval
Många av besökarna till Åsnen anländer med bil från Sverige eller andra länder. Möjligheten att hyra en elcykel har bidragit till att besökare kunnat göra mer hållbara transportval.
“Vi är verkligen glada och stolta över att än en gång hamna på denna prestigefulla lista! En effekt av Åsnens hållbarhetsarbete är att destinationen även finns representerad på webbsidan Good Travel Guide. En resewebbsida för inspiration till att besöka gröna, hållbara destinationer och upplevelser runt om i världen.” Säger Karin.
Hållbara exempel från destinationer över hela världen
Varje år samlar ”Green Destinations Top 100 Stories Competition” hållbara exempel och god praxis från destinationer över hela världen för att delas som inspirerande exempel för andra. Genom att dela med sig av olika insatser och arbeten kan destinationer runt om i världen få erkännande och uppmärksamhet för de lösningar de arbetar med för att utveckla besöksnäringen på ett ansvarsfullt och långsiktigt sätt.
Rent praktiskt bedöms först destinationens grundläggande hållbarhetsnivå. För Åsnens del är denna uppfylld med råge då man har uppnått den högsta nivån, Platinum level.
De destinationer som blir godkända i steg ett blir inbjudna till en bedömning av sin berättelse om sitt ”goda exempel”. Åsnens goda exempel detta år är elcykel-konceptet runt Åsnen: ”E-biking for better life, experiences and businesses”.
Priset till Destination Åsnen tillkännagavs den 27 september i samband med Green Destinations 2022 – Future of Tourism Summit, som i år hölls i Aten, Grekland.
På topplistan har Åsnen bland annat sällskap av Kungliga Djurgården i Sverige. Detta skrev Turismnytt om i en tidigare artikel här.
Green Destinations är en världsomfattande organisation
Elcykel-konceptet har genomförts i samarbete med Region Kronobergs projekt Transporteffektivt Kronoberg samt RentBike. RentBike utsågs nyligen till Årets Turistentreprenör i Kronobergs län och är länets nominerade till Stora Turismpriset 2022.
Green Destinations är en världsomfattande organisation för hållbar turism som har utvecklat ett komplett bedömnings- och certifieringsprogram baserat på GSTC (Global Sustainable Tourism Council) kriterier. Bakom står ett nätverk bestående av organisationer från hela världen som till exempel Sustainable First, Future of Tourism, GLP Films och ITB Berlin.
- Text: Destination Småland
- Foto: Per Pixel
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Här kommer lite intressant läsning om de tre finalisterna i Årets Handelskommun, som visar dels att shopping/hand...
-
-
Gästbloggare
-