måndag 4 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
    • Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
    • Countryside Hotels – weekendboom under 2026
    • Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Destination Åsnen
    2022-10-06 16:54

    Destination Åsnen prisas internationellt för elcykel-koncept

    Den globala organisationen Green Destinations har nu offentliggjort listan över ”Top 100 Destination Sustainability Stories 2022” där Destination Åsnen finns med.

    Ett elcykel-koncept har varit väldigt framgångsrikt

    Destination Åsnen har satsat på att stimulera besökare till att uppleva mer på ett klimatsmart sätt. Ett unikt koncept med 40 elcyklar fördelade på sju olika platser, där man haft möjlighet att boka sin cykel med upphämtning på en plats och avlämning på en annan, har nu placerat destinationen på en internationell topp 100-lista över aktiviteter värda uppmärksamhet och som är till gagn för en hållbar utveckling.

    Karin Nilsson är ansvarig för utvecklingen i Åsnenområdet och berättar att konceptet med elcyklarna varit väldigt framgångsrikt:

    “Under två månader har fler än 300 elcyklar hyrts ut hos företag runt Åsnen. Varje gäst som valt att ta cykeln i stället för sin bil, för att göra besök runtomkring i området, har bidragit till mindre trafik på vägarna, minskat koldioxidutsläpp och förhoppningsvis även fått inspiration att upptäcka flera besöksmål.”

    Besökare har kunnat göra mer hållbara transportval

    Många av besökarna till Åsnen anländer med bil från Sverige eller andra länder. Möjligheten att hyra en elcykel har bidragit till att besökare kunnat göra mer hållbara transportval.

    “Vi är verkligen glada och stolta över att än en gång hamna på denna prestigefulla lista! En effekt av Åsnens hållbarhetsarbete är att destinationen även finns representerad på webbsidan Good Travel Guide. En resewebbsida för inspiration till att besöka gröna, hållbara destinationer och upplevelser runt om i världen.” Säger Karin.

    Hållbara exempel från destinationer över hela världen

    Varje år samlar ”Green Destinations Top 100 Stories Competition” hållbara exempel och god praxis från destinationer över hela världen för att delas som inspirerande exempel för andra. Genom att dela med sig av olika insatser och arbeten kan destinationer runt om i världen få erkännande och uppmärksamhet för de lösningar de arbetar med för att utveckla besöksnäringen på ett ansvarsfullt och långsiktigt sätt.

    Rent praktiskt bedöms först destinationens grundläggande hållbarhetsnivå. För Åsnens del är denna uppfylld med råge då man har uppnått den högsta nivån, Platinum level.

    De destinationer som blir godkända i steg ett blir inbjudna till en bedömning av sin berättelse om sitt ”goda exempel”. Åsnens goda exempel detta år är elcykel-konceptet runt Åsnen: ”E-biking for better life, experiences and businesses”.

    Priset till Destination Åsnen tillkännagavs den 27 september i samband med Green Destinations 2022 – Future of Tourism Summit, som i år hölls i Aten, Grekland.

    På topplistan har Åsnen bland annat sällskap av Kungliga Djurgården i Sverige. Detta skrev Turismnytt om i en tidigare artikel här.

    Green Destinations är en världsomfattande organisation

    Elcykel-konceptet har genomförts i samarbete med Region Kronobergs projekt Transporteffektivt Kronoberg samt RentBike. RentBike utsågs nyligen till Årets Turistentreprenör i Kronobergs län och är länets nominerade till Stora Turismpriset 2022.

    Green Destinations är en världsomfattande organisation för hållbar turism som har utvecklat ett komplett bedömnings- och certifieringsprogram baserat på GSTC (Global Sustainable Tourism Council) kriterier. Bakom står ett nätverk bestående av organisationer från hela världen som till exempel Sustainable First, Future of Tourism, GLP Films och ITB Berlin.

    • Text: Destination Småland
    • Foto: Per Pixel
    Tweet
  • Belloras takterass - besöksnäring
    2026-05-04 02:19

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

    Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Göteborg bjuder på ett gediget och brett musikprogram i sommar.
    2026-05-03 22:11

    Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

    Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.

  • Munkedals Herrgård, ett av de nya hotellen i Countryside Hotels.
    2026-05-02 16:24

    Countryside Hotels – weekendboom under 2026

    Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.

  • Destination Kalmar och Kalmar kommun har tagit fram en rad idéer. Den första är Träd på vift. Ett inslag för att skapa grönska i stadskärnan.
    2026-05-01 21:45

    Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö

    Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.

  • Trelleborg slog rekord i gästnätter under 2025.
    2026-05-01 20:40

    Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg

    När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.

  • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.
    2026-04-30 21:22

    Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

    I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.

  • En turistekonomisk utvärdering visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
    2026-04-29 19:19

    DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm

    En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.

  • Natur är värdefull för turismen
    2026-04-29 16:14

    Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen

    ”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”

  • Anne Lundberg och Knut Knutson, programledare för Antikrundan som besöker Kalmar i sommar.
    2026-04-28 20:50

    Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in

    Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.

  • Välkommen till Sveriges med förväxlade städer i sommar - Linköping och Lidköping.
    2026-04-28 20:25

    En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen

    Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-25 15:22

      Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

      Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...

    • 2026-04-27 03:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...

    • 2026-04-26 17:48

      Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

      Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...

    • 2026-04-26 18:31

      2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten

      Höga Kusten fortsätter att stärka sin position som en av Sveriges snabbast växande destinationer...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet