-
Hållbara Destination Åsnen tilldelas en Gold Award
Det är den världomfattande organisationen Green Destinations som ännu en gång uppmärksammar Destination Åsnen med en utmärkelse för hållbarhet. Det är ett gott betyg för destinationen.
Sedan tidigare är de med på listan ”Sustainable Top 100 Destinations 2019” där skyddad natur och hållbar utveckling av en turistdestination är viktiga inslag.
Ett omfattande arbete
Efter vidare arbete och revision har Destination Åsnen nu uppnått guldnivå. För att nå dit krävs ett omfattande arbete. Över 100 kriterier ska inventeras och rapporteras. Det handlar om områden för hållbar destinationsutveckling, t.ex. natur- och kulturarvsskydd, avfallshantering och företagsutveckling.
Efter en noggrann revision från Green Destinations tillkännagavs den 4 mars att Destination Åsnen nu uppnått guldnivå. Utdelningen av utmärkelsen sker i Bodrum, Turkiet, i oktober.
”Utmärkelsen spelar stor roll. Det blir allt viktigare för resenärer att välja hållbara destinationer samtidigt blir det en stimulans för näringslivet att ytterligare vässa sitt hållbarhetsarbete. På så vis drar vi fler ansvarsfulla besökare till området och vi är medvetna om att vi måste förvalta vår natur och våra resurser på ett klokt sätt. Vi ska bruka utan att förbruka.” Säger Karin Nilsson, projektledare på Destination Åsnen.
- Text: Destination Småland
- Foto: Karin Nilsson
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Vilt från skogarna, hjortron, svamp och örter från naturen samt råvaror från lokala odlare. På Granö Beck...
-
-
Gästbloggare
-