-
Hållbara Destination Åsnen tilldelas en Gold Award
Det är den världomfattande organisationen Green Destinations som ännu en gång uppmärksammar Destination Åsnen med en utmärkelse för hållbarhet. Det är ett gott betyg för destinationen.
Sedan tidigare är de med på listan ”Sustainable Top 100 Destinations 2019” där skyddad natur och hållbar utveckling av en turistdestination är viktiga inslag.
Ett omfattande arbete
Efter vidare arbete och revision har Destination Åsnen nu uppnått guldnivå. För att nå dit krävs ett omfattande arbete. Över 100 kriterier ska inventeras och rapporteras. Det handlar om områden för hållbar destinationsutveckling, t.ex. natur- och kulturarvsskydd, avfallshantering och företagsutveckling.
Efter en noggrann revision från Green Destinations tillkännagavs den 4 mars att Destination Åsnen nu uppnått guldnivå. Utdelningen av utmärkelsen sker i Bodrum, Turkiet, i oktober.
”Utmärkelsen spelar stor roll. Det blir allt viktigare för resenärer att välja hållbara destinationer samtidigt blir det en stimulans för näringslivet att ytterligare vässa sitt hållbarhetsarbete. På så vis drar vi fler ansvarsfulla besökare till området och vi är medvetna om att vi måste förvalta vår natur och våra resurser på ett klokt sätt. Vi ska bruka utan att förbruka.” Säger Karin Nilsson, projektledare på Destination Åsnen.
- Text: Destination Småland
- Foto: Karin Nilsson
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare ett steg i årets Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) o...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
-
Gästbloggare
-