-
Djurgården bidrar till ökat surr på biologiska mångfaldens dag
Idag, den 22 maj, är det biologiska mångfaldens dag. Kungliga Djurgården är en grön oas mitt i huvudstaden och en viktig del av Nationalstadsparken. Djurgårdens aktörer samarbetar runt hållbarhet och dagen ärar bland annat pollinerare i Sverige.
”Pollinerare älskar ängsblommor. På den biologiska mångfaldens dag delar vi därför ut 1 500 påsar med ängsfröblommor till våra besökare, så att de kan så dem i sin trädgård, fönsterlåda eller kruka. På så sätt bidrar vi till ett ökat surr i Stockholm och skapar engagemang för pollinerande insekter.” Säger Camilla Zedendahl, VD på Kungliga Djurgårdens Intressenter.
Klipp inte gräset för ofta
Kungl. Djurgårdens Intressenter deltar i initiativet Stockholm Loves Pollinators och detta är en av många insatser som krävs för att våra pollinerande insekter ska fortsätta surra omkring i staden och hjälpa oss med ovärderliga ekosystemtjänster.
Aktörer delar med sig av tips på vad du kan göra för att skapa vänliga miljöer för våra pollinerare. Exempelvis är det bra att lämna områden som får växa fritt om det är möjligt, för insekter som pollinerar är mycket förtjusta i ängar.
Vill skapa gröna korridorer
Stockholm Loves Pollinators är ett initiativ i det långsiktiga hållbarhetsarbete aktörerna på Djurgården driver tillsammans utifrån identifierade påverkansområden. Under 2019 arbetar restauranger bland annat med mat för att minska på skräp, matsvinn och att ändra engångsmaterial till flergångsmaterial.
- Text: Kungliga Djurgårdens Intressenter
- Foto: Johan Danielson/Kungliga Djurgårdens Intressenter
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-