-
Drottningholms slott & Falu Gruva – två världsarv som ska locka turister till Europa
World Heritage Journeys lanseras idag runt om i Europa – en gemensam webbplats för världsarven med syfte att locka turister från till exempel USA och Kina till Europa. Efterfrågan på så kallade kulturarvsresor ökar – fler väljer besöksmål med annorlunda upplevelser och genuina miljöer.
Webbplatsen är ett EU-finansierat projekt i ett samarbete med Unesco och National Geographic tillsammans med 34 utvalda världsarv i Europa. Drottningholm slottsanläggning & Falu Gruva är två av de unika kulturarv som deltar i projektet.
Drottningholms slott – en del av Royal Europe
Drottningholms slott är representerat under temat Royal Europe, tillsammans med anrika slott och trädgårdar som till exempel Versailles och Kew gardens. Via Royal Europe ska besökaren få kunskap om bland annat kunglig historia, arkitektur, parker och trädgårdar. Allt presenterat med mobilvänliga lösningar på kinesiska, franska och engelska.
”Det ett utmärkt tillfälle att vara med och påverka hur vi vill att världsarvet Drottningholm ska upplevas. Att tillsammans med lokala, regionala, nationella och nu internationella aktörer utveckla metoder och verktyg för mer hållbart resande är oerhört angeläget för oss. Vi är övertygade om att världsarvsturismen är en bra kanal för det.” Säger Helena Chreisti, enhetschef Marknad och Pedagogik vid Kungl. Hovstaterna och Lena Flodin, världsarvssamordnare vid Statens fastighetsverk.
Förutom slottet, lyfts flera andra platser i närheten fram som intressanta och inspirerande besöksmål. Till exempel Drottningholms Slottsteater och Lovö naturreservat finns med på listan.

Falu Gruva – en del av Underground Europe
Falu Gruva är representerat under kategorin Underground Europe, tillsammans med historiska destinationer såsom Saltgruvan i Wieliczka och Rammelbergsgruvan. Via temat kan intresserade lära sig om historia kring platserna och länderna samt inspireras till helt nya upplevelser och besök. Givetvis presenterat med mobilvänliga lösningar på kinesiska, franska och engelska.
”Det är en fantastisk möjlighet för oss att nå ut på en internationell marknad.” Säger Anna Björkman, verksamhetschef vid Falu Gruva. ”Vi har tusen år av historia på ursprunglig plats och kan erbjuda miljöer från 1600- och 1700-talet även under jord. Vi är en levande historiebok som berättar om Falu Gruvas plats både i svensk och europeisk historia.”
Utöver Falu Gruva listas flera andra platser i närheten som kan intressera besökarna. Zornmuseet och Orsa rovdjurspark är ett par exempel.
”För besöksnäringen betyder det här att fler kommer hit och tar del av vår historia. Som jag ser det handlar det också om att vi som bor i Dalarna får ökad kunskap om vilket kulturarv vi har. Vi vill ha fler besökare utifrån och samtidigt rikta oss till alla dem som bor här och fortfarande inte har varit nere i Falu Gruva.” Säger Ylva Thörn, landshövding i Dalarna.
Läs mer om projektet och världsarven här
- Text: SFV, Falu Gruva & Isa Mörk
- Foto: Åke Eson Lindman & Falu Gruva
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
-
Gästbloggare
-