-
Elite Hotel Frost i Kiruna öppnar våren 2025
Elite Hotels of Sweden är stolta över att meddela att deras nya hotell i centrala Kiruna, som öppnar under våren 2025, kommer att heta Elite Hotel Frost.
Hotellet är en hyllning till Kiruna och kommer att erbjuda en unik upplevelse för alla sina gäster. Upptäck en magisk plats i nordligaste Sverige. Ett vidsträckt landskap format av älvar, fjäll och sjöar med norrsken och midnattssol som fond.
En hyllning till Kirunas historia och vackra natur
Elite Hotels of Sweden är stolta över att presentera sitt senaste tillskott, Elite Hotel Frost, som kommer att öppna i hjärtat av Kiruna under våren 2025. Detta unika hotell är en hyllning till Kirunas rika historia och hänförande natur. Det erbjuder en oförglömlig upplevelse fylld av lyx och komfort i en spektakulär miljö.
Elite Hotel Frost är mycket mer än ett hotell – det är en plats där stadens kultur och den omgivande naturen smälter samman. Här ges en chans att fördjupa sig i Kirunas unika atmosfär genom innovativ arkitektur, utsökt mat och engagerande upplevelser som stimulerar alla sinnen.
Erbjuder en magisk plats i nordligaste Sverige
Hotellet kommer att erbjuda 155 moderna rum, designade för att maximera komfort och trivsel. Elite Hotel Frost kommer även att stoltsera med två förstklassiga restauranger och generösa konferensmöjligheter. Men även en skybar och det spektakulära Vana Spa, beläget på hotellets högsta våning där gäster kan njuta av en panoramautsikt.
”Vi är mycket glada över att kunna presentera Elite Hotel Frost som vårt senaste tillskott till Elite Hotels-familjen. Kiruna är en fantastisk destination med ett rikt kulturarv och storslagen miljö, och vi ser mycket fram emot att erbjuda våra gäster en magisk plats i nordligaste Sverige med förstklassig service och oförglömliga upplevelser”. Säger David Halldén, VD för Elite Hotels of Sweden.

Unik upplevelse som förenar Kirunas natur med lyx
Vana Spa blir en naturlig del av Elite Hotel Frost. Det kommer erbjuda en exklusiv spamiljö på översta våningen med utsikt över landskapet. Gästerna kan koppla av i infinitypooler både ute och inne, bastur, hamam, spalounge, gym och ett flertal behandlingsrum. Man kan uppleva norrskenet som lyser upp himlen eller njuta av midnattssolen.
”Jag ser mycket fram emot att snart få välkomna gäster till detta fantastiska hotell. Vår ambition är att skapa en unik och minnesvärd upplevelse som förenar Kirunas naturliga skönhet med lyx och komfort. Vi ser fram emot att öppna våra dörrar och dela denna magiska plats med världen”. Säger Silvester Mujkic, hotelldirektör för Elite Hotel Frost.
Här kan ni läsa mer om Elite Hotels på Turismnytt.
- Text: Elite Hotels
- Foto: Elite Hotels
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
-
Gästbloggare
-