-
Eriksberg Hotel & Nature Reserve är norra Europas lyxigaste viltreservat
Det är den internationella organisationen World Luxury Hotel Awards som på sin årliga prisutdelningsgala den 12 oktober, utsedde Eriksberg Hotel & Nature Reserve till vinnare i kategorin ”Luxury Private Game Reserve” för norra Europa.
World Luxury Hotel Awards
World Luxury Hotel Awards grundades 2006 och är en prestigefylld tävling inom hotellbranschen. Tävlingen erkänner och prisar anläggningar med service i världsklass. Över 300 000 gäster världen över röstar fram vinnarna som presenteras i flera kategorier på olika nivåer, exempelvis regionalt och globalt.
”Vi gratulerar årets vinnare. Sann lyx är inte enkelt att uppnå. Det krävs dedikerad personal som är villiga att ge allt för att lösa problem och se till att varje gäst känner sig omhändertagen. Det är definitionen av lyx och det är vad som får vinnarna att lysa.” Säger marknadschefen för World Luxury Awards, Michael Hunter-Smith.
Norra Europas lyxigaste viltreservat
Eriksberg Hotel & Nature Reserve ligger i Blekinge och erbjuder konferenslokaler, hotell och spännande safari. Safariparken är den största i sitt slag i Norden. I området vandrar bland annat vilda vildsvin, visenter och mufflonfår tillsammans. Viltreservatet har 5,0 på Tripadvisor och ett nytt boende väntas stå klart våren 2020.
”Vi är mycket stolta för denna fina utmärkelse. Det betyder mycket för oss att våra gäster lämnar så fina omdömen om vårt hotell eftersom vi hela tiden jobbar för en väldigt hög kundnöjdhet.” Säger Åsa Olsson, sälj- och marknadschef på Eriksberg Hotel & Nature Reserve. ”Det är roligt att det vi gör uppmärksammas och vi hoppas nu även nå ut mer internationellt.”
Det är värt att nämna att förutom Eriksberg Hotel & Nature Reserve som vann på en regional nivå, så vann några andra svenska anläggningar World Luxury Hotel Awards utmärkelser på landsnivå.
Clarion Hotel Post vann kategorin lyxigt designhotell. Hooks Herrgård kammade hem vinsten i kategorin lyxig golfresort och Residence Perseus Apartments vann kategorin lyxig servicelägenhet.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Eriksberg Hotel & Nature Reserve
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-