-
EU bidrar till utvecklingen av Blekinges besöksnäring
EU har beslutat om att ge 40 miljoner kronor till Blekinge för utveckling av besöksnäringen i södra Östersjön.
Pengarna delas på två projekt, Projektet Interconnect och DUNC.
Skall underlätta kollektivtrafiken
Det ena projektet, Projekt Interconnect, har som syfte att underlätta resandet med kollektivtrafik mellan länderna kring Östersjön. I arbetet kommer man att titta på förbindelserna med Polen och möjligheten att ta sig vidare med tåg, spårvagn eller buss via färjeförbindelsen Karlskrona – Gdynia. Resenärerna vill enklare kunna få information och biljetter vid resor mellan länder.Fördelarna är många att åka kollektivt bland annat så kan miljöpåverkan minskas då antal bilar minskar.
Bakom projektet står Region Blekinge. I arbetet deltar lokala och regionala myndigheter, kollektivtrafiks-organisationer, forskningsaktörer samt samverkansnätverk från Sverige, Estland, Litauen, Polen, Tyskland och Danmark.
Interconnect har tilldelats omkring 27 miljoner kronor och varar i tre år.
Skall utveckla världsarv
Projektet DUNC skall utveckla de världsarv som pekats ut av UNESCO i södra Östersjöområdet till hållbara besöksmål.Förutom UNESCO:s världsarvsstad Karlskrona ingår bland andra världsarven södra Ölands odlingslandskap, slottet Malbork i Polen och Kuriska näset i Litauen. Partners i projektet är även Marinmuseum, biosfärområdet Blekinge arkipelag, Länsstyrelsen i Kalmar län, biosfärområdet Rügen och Statens Fastighetsverk.
I projektet skall de olika världsarven och biosfärområdena arbeta fram strategier för att möta de utmaningar och möjligheter som ökad turism till områdena för med sig. Projektet utgår från att världsarven och de skyddade naturområdena är hela mänsklighetens tillgångar och att det därför behövs samarbete internationellt för att skydda och bevara dem.
Projektet har tilldelats omkring 12,5 miljoner kronor och varar i tre år.
”- Det här är två viktiga projekt som ger oss bättre förutsättningar för en hållbar besöksnäring i Blekinge och runt Östersjön”, säger regionråd Christina Mattisson. Hon fortsätter: ”- Interconnect ska göra det enklare att resa kollektivt runt Östersjön och DUNC ska skapa ta fram strategier för en hållbar turism som kan möta de utmaningar som en allt ökande besöksnäring för med sig”.
DUNC – Development of UNESCO Natural and Cultural Assets drivs av Karlskrona kommun.Källa: Region Blekinge
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten innebär det en hist...
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...
-
-
Gästbloggare
-