-
EU bidrar till utvecklingen av Blekinges besöksnäring
EU har beslutat om att ge 40 miljoner kronor till Blekinge för utveckling av besöksnäringen i södra Östersjön.
Pengarna delas på två projekt, Projektet Interconnect och DUNC.
Skall underlätta kollektivtrafiken
Det ena projektet, Projekt Interconnect, har som syfte att underlätta resandet med kollektivtrafik mellan länderna kring Östersjön. I arbetet kommer man att titta på förbindelserna med Polen och möjligheten att ta sig vidare med tåg, spårvagn eller buss via färjeförbindelsen Karlskrona – Gdynia. Resenärerna vill enklare kunna få information och biljetter vid resor mellan länder.Fördelarna är många att åka kollektivt bland annat så kan miljöpåverkan minskas då antal bilar minskar.
Bakom projektet står Region Blekinge. I arbetet deltar lokala och regionala myndigheter, kollektivtrafiks-organisationer, forskningsaktörer samt samverkansnätverk från Sverige, Estland, Litauen, Polen, Tyskland och Danmark.
Interconnect har tilldelats omkring 27 miljoner kronor och varar i tre år.
Skall utveckla världsarv
Projektet DUNC skall utveckla de världsarv som pekats ut av UNESCO i södra Östersjöområdet till hållbara besöksmål.Förutom UNESCO:s världsarvsstad Karlskrona ingår bland andra världsarven södra Ölands odlingslandskap, slottet Malbork i Polen och Kuriska näset i Litauen. Partners i projektet är även Marinmuseum, biosfärområdet Blekinge arkipelag, Länsstyrelsen i Kalmar län, biosfärområdet Rügen och Statens Fastighetsverk.
I projektet skall de olika världsarven och biosfärområdena arbeta fram strategier för att möta de utmaningar och möjligheter som ökad turism till områdena för med sig. Projektet utgår från att världsarven och de skyddade naturområdena är hela mänsklighetens tillgångar och att det därför behövs samarbete internationellt för att skydda och bevara dem.
Projektet har tilldelats omkring 12,5 miljoner kronor och varar i tre år.
”- Det här är två viktiga projekt som ger oss bättre förutsättningar för en hållbar besöksnäring i Blekinge och runt Östersjön”, säger regionråd Christina Mattisson. Hon fortsätter: ”- Interconnect ska göra det enklare att resa kollektivt runt Östersjön och DUNC ska skapa ta fram strategier för en hållbar turism som kan möta de utmaningar som en allt ökande besöksnäring för med sig”.
DUNC – Development of UNESCO Natural and Cultural Assets drivs av Karlskrona kommun.Källa: Region Blekinge
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
-
Gästbloggare
-