-
Finländarna skall lockas till kringelstaden
Finländarna är den tredje största utländska nationalitet som besöker Södertälje.
Nu startar man en kampanj för att locka finländska barnfamiljer under sommarperioden till staden. ”- Det är en köpstark och resvillig målgrupp”, säger Aljoša Lagumdžija, chef för Södertäljebyrån.
Kampanjen kommer bland annat att finnas i sociala medier. Det är Tom Tits Experiment, Torekällberget, Sydpoolen Actic, Scandic Skogshöjd, Eklundsnäs camping, Visit Sweden och Destination Södertälje som går samman för att försöka locka hit en andel av de fyra miljoner finländare som besöker Sverige varje år.
”- Det känns otroligt roligt att vi samarbetar för att nå den gemensamma målgruppen”, avslutar Aljoša Lagumdžija.
Källa: Destination Södertälje
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Pontus Orre
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter branschen att ...
-
-
Gästbloggare
-