-
First Camp Ånnaboda-Örebro satsar på outdoorkonferenser och -event
I höst kan man konferera säkert på First Camp Ånnaboda utanför Örebro
Det finns många anledningar till att organisera en dagkonferens. Efter en vår och sommar med arbete från hemmakontoret är det många som längtar efter att umgås – på ett säkert sätt. På campingen Ånnaboda utanför Örebro gör man mötesdagen lite roligare med sina dagkonferenspaket – mitt i naturen. Ofta innebär detta att mötet blir mer kreativt och bidrar till ett mer effektivt arbete under dagen.
Outdoor day
Outdoor day är ett koncept där man erbjuder stora luftiga lokaler med möblering på säkert avstånd till varandra och härlig utsikt över naturen där man också intar fika och lunch. Många tänker kanske inte på en camping som konferensanläggning men Ånnaboda har flera konferensrum, samtliga utrustade med projektor, whiteboard och blädderblock.
Istället för att äta måltiderna i restaurangen packas fikat ihop i fikakorgar som man kan ta med och avnjuta vid Ånnabodasjön, på altanen eller i någon mysig skogsglänta. När det blir dags för lunch hänvisas gruppen till Utsikten, en kort promenad på 300 meter från lokalen, med utsikt över hela norra Örebro. Här står grillarna tända och borden dukade för egen tillagning av kolbullar med rårörda lingon med råvaror som finns förberedda.
Grillunch på verandan
Ett annat alternativ är att man grillar sin egen lunch på verandan i anslutning till restaurangen. Förberedelserna och tillbehören lagas av anläggningens kök, proteinet tillagar man själva. Det finns kött, fisk eller vegetariskt att välja på. Lunchen kan sedan avnjutas i restaurangen eller på verandan. Dagens grillmästare som får äran att knyta på sig förklädet, ställa sig bakom grillen och tillaga dagens lunch, får företaget utse själva.
På dagkonferenserna bokar man max 50 personer och har alltid säker möblering
- Text: First Camp Ånnaboda/Jakob Norrby
- Foto: First Camp Ånnaboda
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatsning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...
-
-
Gästbloggare
-