-
FlixTrain kommer till Sverige år 2020
Nu står det klart att FlixTrain blir en ny tågaktör 2020. Sverige blir den första marknaden som bolaget expanderar till efter lanseringen i Tyskland.
“FlixTrain lanserades för ca 1,5 år sedan i Tyskland. Inspirerade av framgången vi har nått där, utvärderade vi möjligheten att trafikera tåg även i andra länder. Nu står det klart att bolaget blir en ny tågaktör i Sverige, vilket är oerhört roligt och spännande.” Säger Peter Ahlgren, VD för Norden på FlixBus.
Ökande efterfrågan på tågtjänster
FlixTrain kommer att trafikera sträckorna Stockholm-Göteborg och Stockholm-Malmö. Sträckan mellan Stockholm och Göteborg stannar även i Falköping, Hallsberg och Södertälje. Sträckan mellan Stockholm och Malmö stannar i Lund, Alvesta, Nässjö, Linköping och Norrköping.
“Vi ser en stor och ökande efterfrågan på tågtjänster i Sverige och bolaget kommer att vara marknadens mest prisvärda tågalternativ som inte tummar på kvalitén och bekvämlighet. Planen är nu att ha tåg rullande i första halvan av 2020.” Säger Peter Ahlgren.
Hållbart kollektivresande
FlixBus och därmed FlixTrains, affärsidé bygger på att erbjuda klimatsmarta alternativ till flyg och bil och att uppmuntra fler människor att byta till kollektivtrafik.
“FlixTrain kommer integreras med våra busslinjer och vi kommer att kunna erbjuda en smidig bokningsprocess med både buss och tåg på en och samma plats. På så vis kommer vi även att nå personer som inte bor nära järnvägen.” Avslutar Peter Ahlgren.
Liksom FlixBus, bygger FlixTrains affärsmodell på partnerskap med transportbolag. FlixBus/FlixTrain har sedan starten 2013 blivit en ledande aktör inom långdistansmobilitet. Företaget har 1300 anställda och har bidragit till över 7000 förarjobb.
- Text: FlixBus
- Foto: FlixBus
-
Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board....
-
-
Gästbloggare
-