-
Kommer museerna få fler besökare?
Regeringen satsar på en reform där man erbjuder fri entré till vissa av de statliga museerna.
En anledning är att göra kulturarvet tillgängligt för alla. Men frågan är om de som inte brukar besöka museer kommer att göra det nu?! Det kulturella intresset går ofta i arv från förälder till barn vilket kan göra det svårt att få nya grupper att göra museibesök.
Satsningen beräknas kosta 80 miljoner kronor under 2016.
Den fria entrén kommer att gälla på:
- Nationalmuseum
- Armémuseum
- Etnografiska museet
- Flygvapenmuseum i Linköping
- Hallwylska museet
- Historiska museet
- Kungliga myntkabinettet
- Livrustkammaren
- Marinmuseum i Karlskrona
- Medelhavsmuseet
- Moderna museet i Stockholm och Malmö
- Naturhistoriska riksmuseet
- Sjöhistoriska museet
- Skoklosters slott
- Statens centrum för arkitektur och design
- Världskulturmuseet i Göteborg
- Östasiatiska museet
Under 2005 och 2006 var det också fri entré till museerna, vilket togs bort av alliansregeringen när de vann valet. De borgerliga är kritiska till att regeringen satsar på fri entré igen, inte för att det blir gratis att besöka museerna, nej de menar på att det extra anslaget på 80 miljoner kronor är alldeles för lite. Enligt dem skulle det behövas 140 miljoner kronor till satsningen. Museerna skall enligt kulturminister Alice Bah Kuncke vara nöjda med beloppet.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Per-Åke Persson/Nationalmuseum
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
-
Gästbloggare
-