-
Grönt ljus för Lisebergs hotellprojekt – Liseberg Grand Curiosa Hotel
Ett beslut i Lisebergs styrelse var det sista som behövdes för att ge det planerade hotellet grönt ljus. Nu kan spaden sättas i jorden för det 457 rum stora hotellet vid Södra entrén, som i sig själv ska vara en upplevelse i klass med nöjesparken.
Hotellet kan äntligen börja byggas
Lisebergs Jubileumsprojekt, bestående av ett nöjesparks-integrerat upplevelsehotell och en inomhus vattenpark har diskuterats sedan 2013. I januari 2017 sa politikerna i kommunfullmäktige ja till expansionsplanerna.
Efter drygt två års plan- och projekteringsarbete kunde Lisebergs styrelse den 23 september godkänna kalkylen för hotelldelen av projektet. Det betyder att Liseberg nu kan börja bygga det hotell som fått namnet Liseberg Grand Curiosa Hotel.
”Vi har för avsikt att teckna avtal med entreprenör inom kort och arbetar för att hotellet ska öppna i god tid till Lisebergs 100-årsjubileum 2023.” Säger Thomas Sjöstrand, VD för utvecklingsbolaget Liseberg AB Skår.
Göteborgs mest fantasifulla familjehotell
Liseberg Grand Curiosa Hotel kommer att bli Göteborgs mest fantasifulla familjehotell med barnens upptäckarlust i centrum. Med rutschkana mellan våningarna och en fullt fungerande ponnykarusell från 1923 i restaurangen, kommer Lisebergskänslan att följa gästerna från incheckning, fram till de lägger huvudet på kudden.
Den konceptuella plattformen för Jubileumsprojektet har hämtat sin inspiration från flera håll. Göteborgs historia och det Ostindiska kompaniet är två viktiga teman i kombination med nöjesparkens DNA.
Bygget av Liseberg Grand Curiosa Hotel kommer att inledas redan nu i höst och det första synliga tecknet är att markarbeten påbörjas. Den totala investeringen för hotellprojektet är 1 179 Mkr. Kalkyler för etapp 2 i expansionen, vattenparken, förväntas antas i nöjesparkens styrelse under 2020.
- Text: Liseberg
- Foto: Liseberg
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Lars-Börje Eriksson åker nerför en krokig skidbacke i sin artikel ”Visita har fel – besöksnäringen borde fo...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets uppskattade premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Samti...
-
-
Gästbloggare
-