-
Grönt ljus för Lisebergs hotellprojekt – Liseberg Grand Curiosa Hotel
Ett beslut i Lisebergs styrelse var det sista som behövdes för att ge det planerade hotellet grönt ljus. Nu kan spaden sättas i jorden för det 457 rum stora hotellet vid Södra entrén, som i sig själv ska vara en upplevelse i klass med nöjesparken.
Hotellet kan äntligen börja byggas
Lisebergs Jubileumsprojekt, bestående av ett nöjesparks-integrerat upplevelsehotell och en inomhus vattenpark har diskuterats sedan 2013. I januari 2017 sa politikerna i kommunfullmäktige ja till expansionsplanerna.
Efter drygt två års plan- och projekteringsarbete kunde Lisebergs styrelse den 23 september godkänna kalkylen för hotelldelen av projektet. Det betyder att Liseberg nu kan börja bygga det hotell som fått namnet Liseberg Grand Curiosa Hotel.
”Vi har för avsikt att teckna avtal med entreprenör inom kort och arbetar för att hotellet ska öppna i god tid till Lisebergs 100-årsjubileum 2023.” Säger Thomas Sjöstrand, VD för utvecklingsbolaget Liseberg AB Skår.
Göteborgs mest fantasifulla familjehotell
Liseberg Grand Curiosa Hotel kommer att bli Göteborgs mest fantasifulla familjehotell med barnens upptäckarlust i centrum. Med rutschkana mellan våningarna och en fullt fungerande ponnykarusell från 1923 i restaurangen, kommer Lisebergskänslan att följa gästerna från incheckning, fram till de lägger huvudet på kudden.
Den konceptuella plattformen för Jubileumsprojektet har hämtat sin inspiration från flera håll. Göteborgs historia och det Ostindiska kompaniet är två viktiga teman i kombination med nöjesparkens DNA.
Bygget av Liseberg Grand Curiosa Hotel kommer att inledas redan nu i höst och det första synliga tecknet är att markarbeten påbörjas. Den totala investeringen för hotellprojektet är 1 179 Mkr. Kalkyler för etapp 2 i expansionen, vattenparken, förväntas antas i nöjesparkens styrelse under 2020.
- Text: Liseberg
- Foto: Liseberg
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens Fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
För de flertalet destinationer, stora som små, är evenemang ett effektivt mätbart verktyg för destinationens utve...
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Nu har årets Trollhättan Action Week dragit igång. Under den 21-30 augusti förvandlas staden til...
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Kat...
-
-
Gästbloggare
-